Всички градски чешми в София, които са в нормална експлоатация, функционират ефективно и могат да се използват от гражданите и гостите в София, съобщават от Столичната община.
На територията на общината има над 150 градски чешми, от които 110 са в експлоатация. В парковете и градините на София софиянци могат да използват през летните горещини 58 чешми.
Те са в едни от най-големите паркове: „Борисова градина“, парк НДК, „Южен парк“ – трета част, „Северен парк“, „Заимов“.
За почти всяка чешма се изисква постоянна поддръжка и ежеседмични ремонти на кранове, фонтанки. Често те стават обект на вандалски прояви. В редица случаи се разкъсват водопроводните връзки или целостта на тръбата и се налагат значително по-скъпи и трудни ремонти.
За 25 чешми предстоят ремонтни работи – подмяна на кранове или фонтанки, а 15 се нуждаят от основен ремонт – изграждане на нови водопроводни връзки и изграждане на телата на чешмите.
Необходимост от основен ремонт се налагат за част от старите чешми, които са в известна степен локални забележителности: чешма „Св. Стефан“ – чешмата при Баня Баши Джамия, чешмата пред Народния театър „Иван Вазов“, чешмата в градина “Св. Георги”, чешмата в градина “Кристал”, чешмата зад НХГ, чешмата в градина “Докторски паметник”, чешмата в градина “Кюлуците”, и др. Пример за възстановена чешма е тази в градина “Буката” и чешмата в “Борисовата градина” при Езерото с лилиите.
Една част от чешмите, които са в границите на архитектурни паметници на културата и резервати, е необходимо да се извърши обследване на действителното им състояние, да се подготви проектна документация, включително задължително съгласуване с Националния институт за недвижимо културна наследство към Министерство на културата.











