Киев рискува да загуби цялата завзета руска територия, твърдят служители във Вашингтон

Киев рискува да загуби цялата завзета руска земя, твърдят слижители във Вашингтон

След изненадващата офанзива на Киев в района на руския район Курск, украинските сили са загубили почти половината завзета територия и до месеци могат да загубят и останалата, пише агенция „Блумбърг“, като се позовава на официални представители на американската администрация. Което може да лиши украинците от важен коз в преговорите за прекратяване на огъня с Русия.

Украинската армия вече се сблъсква с недостига на човешка сила и с несигурност по отношение на бъдещите доставки от САЩ и другите партньори, въпреки че се бори да удържи напредъка на руските войници на изток. На завзетата курска земя украинските войски се сражават и с близо 12 хил. войници от Северна Корея, които подсилват руските части.

С по-целенасочени действия Москва може да изгони украинските военни от Курск още през идния месец, като силите на Киев вероятно ще са в състояние да удържат позициите си там до пролетта преди да бъдат изтласкани или рискуват да бъдат обкръжени, твърдят пожелалите анонимност американски служители, излагайки поверителни оценки.

Времето е изключително важно защото украинските власти обявиха, че се надяват да използват превзетата руска територия като разменна монета в потенциални преговори. Въпреки че новият стопанин на Белия дом Доналд Тръмп, който ще поеме управлението на 20 януари, вече обяви, че иска бързо приключване на военния конфликт, може да отнеме месеци преди двете воюващи страни да се съгласят да прекратят огъня, предвид сложността както на украинските, така и на руските претенции.

Руският президент Владимир Путин заяви на 26 декември, че не е запознат в детайли с огласеното от медиите предложение на администрацията на Тръмп да замрази войната, ако Русия получи гаранции, че Украйна няма да влезе във военния алианс НАТО през идните едно-две десетилетия. Путин посочи, че подобна сделка определено не устройва Кремъл.

Тъй като руснаците засега имат предимство на бойното поле, те вероятно биха искали да забавят преговорите, за да превземат колкото е възможно по-голяма територия от Украйна преди каквите и да било преговори и потенциално примирие.

Украинските сили, от своя страна, успяха да удържат превзетата земя в Курск по-дълго от някои първоначални предвиждания, подпомогнати отчасти от решението на Вашингтон да позволи на Киев да използва ракети с широк обсег на поразяване срещу Русия, твърди един от американските служители. Друг пък предполага, че намерението на украинците за Курск никога не е било да го задържат, а по-скоро да се възползват от шока от контра-инвазията и да отслабят още руските части. Други двама официални представители на Вашингтон изразяват надежда, че украинският президент Володимир Зеленски ще разпореди навременно отстъпление от Курск, за да избегне големи жертви.

Въпреки вероятното отстъпление на украинските части, нахлуването вече струва скъпо както на руските, така и на серевнокорейските военни. Говорителят на Съвета за национална сигурност на Съединените щати Джон Кърби съобщи на репортери на 27 декември, че севернокорейците, които подкрепят Русия и провеждат „масирани десантни атаки срещу украинските позиции в Курск“, са дали сериозни жертви – над 1000 убити или ранени само през миналата седмица. А Зеленски обяви по-рано тази седмица, че 3000 севернокорейски войници са били убити и ранени по време на боевете в района на Курск.

Джордж Барос, който ръководи екипите за Русия и за геопространственото (бел. ред – информация или данни, свързани с местоположение или географски координати) разузнаване в Института за изследване на войната (ISW), твърди, че винаги е било ясно, че Москва може да си върне Курск, ако иска. Експертът допълва, че нахлуването в региона показва, че руската граница с другите държави не е напълно защитена и може да бъде пробита отново в други точки и че използването на произведени в САЩ оръжия във вътрешността на Русия не води до катастрофална ескалация.

Ако руските части предприемат ефективна контраофанзива в Курск, те вероятно ще атакуват ключови шосета и градове, за да принудят украинците да отстъпят и могат да използват още севернокорейски войници, твърди американски служител. Пхенян може да изпрати още 8 хил. военни в подкрепа на руските действия в Курск до пролетта, допълва той, но предупреждава, че не може да се направи категорична оценка въз основа на събраната информация.

Дори без севернокорейските части, Русия засега е в състояние да компенсира собствените огромни загуби – средно по 1200 човека на ден, по оценка на американците. Все пак, това не може да продължава безкрайно без нова мобилизация, допълват добре информираните източници.

На фона на несигурната обстановка в Курск, руските сили продължават да напредват в източната част на Украйна към град Покровск – важен логистичен център, от който Киев прехвърля войници от и към фронта. И макар че украинските части вероятно ще успеят да засилят отбраната си и засега да удържат Покровск, е въпрос на време дали руснаците ще успеят да го обкръжат, изправяйки пред дилема украинските защитници – да се оттеглят или да се предадат, посочва един от официалните американски представители.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Увеличението на цените през последните месеци създава ли финансови затруднения за вас?

Подкаст