Европейският съюз е готов да води преговори по тарифите за автомобили със Съединените щати като част от по-широка сделка с президента на САЩ Доналд Тръмп, която може да включва въпроси, свързани с регулирането на технологиите. Това заяви еврокомисарят по търговската политика и икономическата сигурност Марош Шефчович на събитие, организирано от American Enterprise Institute.
„Готови сме да обсъдим това“, цитира думите му вестник „Политико“. Според еврокомисаря президентът Тръмп е известен „като сключващ страхотни сделки и се появи идеята да се сключи впечатляващ пакет от нещо като „голяма сделка“. „Нека поговорим за всички тези неща, защото
аз наистина вярвам в трансатлантическите отношения“,
казва Шефчович.
В същото време Брюксел ще вземе ответни мерки, ако Тръмп изпълни заплахите за налагане на широкомащабни мита, отбелязва той. „Няма да имаме друг избор освен да отговорим много остро, за да защитим европейските интереси, но се надяваме да избегнем подобен сценарий“, добавя Шефчович.
Европейският съюз „не вижда оправдание за внезапно едностранно увеличаване на митата от страна на Съединените щати: европейският бизнес зависи от икономическата стабилност, предвидимостта и сигурността от двете страни на Атлантика“, продължава еврокомисарят. Той се надява да получи по-ясна представа за това, което американската страна би искала да обсъди след срещи с американските колеги.
Но Брюксел вече е готов за преговори с Вашингтон по „големи технологични“ въпроси
в съответствие с европейските закони за цифровите услуги и цифровите пазари. „Повечето големи американски технологични компании имат повече клиенти в Европа, отколкото в САЩ“, подчерта Шефчович. Според него, технологичните гиганти получават 30-50% от приходите си в Европейския съюз.
Както беше съобщено по-рано, Белият дом обмисля налагането на мито от 10% върху целия внос от Евросъюза.












