Управлението на съдебната система само ще бъде реновирано. Но това крие сериозни политически рискове от радикални граждански решения, смята Йонко Грозев
Пасивната позиция на България в ЕС означава взимане на страна – на самоизключване от съюза.
Има сериозно разминаване в датите между „разговора“ на лица, представени за Петьо Петров-Еврото и Теодора Георгиева и процедурата по избора на Георгиева за европрокурор, което прави видеото много съмнително. Фактът, че такава информация се появява напълно анонимно и никой не поема отговорност за направените внушения, проблематизира въпросният видео материал. Аз го приемам като опит за компрометиране на институцията Европейска прокуратура, която видимо и реално започва наказателни преследвания на случаи на корупция е нас. Компроматите се появяват точно в момента, когато започва повдигането на обвинения. Посланието на такива кампании е, че не трябва да се защитава ясното и принципно прилагане на правото.
Очаквам сегашното управление на съдебната система да бъде реновирано. Но това крие сериозни политически рискове. Надявам се на зрялост и здрав разум. В противен случай може да се стигне до радикални решения. Подценяването на българските граждани не е безпроблемно.
Това заяви във видео интервю за СТУДИО БАНКЕРЪ юристът Йонко Грозев, дългогодишен съдия в Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ).
Още от интервюто:
Какъв е профилът на антисистемния вот в България?
Какви интереси се крият зад компроматната атака срещу европрокурора Теодора Георгиева?
Има ли изгледи за промени в управлението на съдебната система?
Възможно ли е гражданите да защитят обществените интереси чрез „частна прокуратура“?
Подлежи ли на еволюция корупционния модел у нас?
Тенденция или аномалия са опитите за връщането на света в 19 век?
Ще има ли ЕС свой аналог на закона „Магнитски“?
Вижте първата част от интервюто с Йонко Грозев