Митата на Тръмп могат да отнемат до 1% от растежа на еврозоната и 0.5% от БВП на Франция

Митата на Тръмп могат да охладят растежа на еврозоната с 1% и да отнемат 0.5% от БВП на Франция

Митата на американския президент Доналд Тръмп могат да забавят растежа на еврозоната с 0.5% – 1%, твърди председателят на Гръцката централна банка Янис Стурнарас в интервю за „Файненшъл таймс“, публикувано на 7 април.

image 958

Коментарите на банкера, който е член и на Управителния съвет на Европейската централна банка, се появяват на фона на обсъжданията и на предстоящото съвещание на министрите на търговията на Европейския съюз в Люксембург за подхода и одобряването на първия набор от целенасочени контрамерки срещу обмитяването на европейския внос в Съединените щати на стойност грубо 28 млрд. щ. долара.

Белият дом обложи с 25% износа на алуминий, стомана и коли от 27-членния блок и въведе допълнителни „реципрочни“ мита от 20% на почти всички останали стоки, които влизат в сила на 9 април.

Стурнарас предупреждава, че разгарящата се търговска войня застрашава с „отрицателен шок предлагането“ в еврозоната, който може да се отрази пагубно на икономическия растеж на блока.

„Сериозно неблагоприятно въздействие върху растежа може да отслаби икономическата активност значително под очакванията и да свали инфлацията под целевите равнища“, посочва банкерът.

ЕЦБ е пресметнала, че 25-процентно обмитяване на целия европейски внос в САЩ ще отнеме 0.3% от БВП на блока на еврото през първата година. А ответните мерки на Брюксел ще повишат тази оценка на 0.5 процента.

Стурнарас обяснява, че митата са дефлационна мярка, а някои от тях са „по-лоши от очакваните“, създавайки „безпрецедентна“степен на „несигурност в световната политика“.

Следващото решение за паричната политика на ЕЦБ се очаква на 17 април. Инфлацията на еврозоната се охлади до 2.2% годишно през март от 2.3% през февруари, което засилва основанията за лихвена редукция на предстоящото официално съвещание на банковия управителен съвет.

Американският внос в ЕС е бил на обща стойност от 334 млрд. евро през 2024-а срещу 532 млрд. евро за износа на общността в Съединените щати.

Ден преди Стурнарас, опасенията си от предстоящия митнически шок изрази и френският премиер Франсоа Байру. В интервю за френския „Паризиен“ той отбелязва, че митата на Белия дом заплашват да отнемат над 0.5% от БВП на Франция и да провалят усилията на правителството да попълни бюджетния недостиг.

image 959

„Рискът от загуба на работни места е огромен, както и от забавяне на икономиката и спиране на инвестициите“, коментира Байру. И допълва, че „решението на Тръмп е изключително сериозно за Франция и още по-вредно за Съединените щати“.

Френският премиер е убеден, че тези екстремни мита ще доведат до глобална криза и че „това е земетресение, от което американците ще са сред първите жертви“.

Байру предупреждава също, че потенциална търговска война ще подкопае усилията на кабинета да свие бюджетната дупка. На 4 април Париж изключи по-нататъшни съкращения на разходите, които трябва да свалят дефицита до целевото равнище за 2025-а, ако търговските трусове поразят френското стопанство. Което поражда съмнение за усилията на управляващите да смажат скърцащите публични финанси на страната.

„Целта ни е да върнем дефицита до 3% от БВП през 2029-а, но кризата може да промени всичко“, посочва Байру.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че ваксината срещу менингококи трябва да стане задължителна?

Подкаст