Държавата да поеме ролята си на доставчик на вода, призова бивш екоминистър

Нона Караджова

Бившият екоминистър Нона Караджова призова министрите от правителството да не се превръщат в шамани, които чакат да вали дъжд, а държавата ясно и категорично да си поеме ролята на доставчик на вода до населените места.

По-конкретно, говорейки за шамани, тя имаше предвид думите на представител на ВиК-Перник за Брезник, който заявил: „Дай, Боже, да има дъждове!“

По отношение на това как държавата ясно и категорично да поеме ролята си на доставчик на вода до населените места, Нона Караджова поясни, че това не е работа на ВиК операторите. В същото време тя добави, че не смята, че регионалното министерство трябва да строи магистралните водопроводи, а създаденият през 2019 г. ВиК холдинг. По думите й той трябва да поеме тази роля, като се каже ясно – министерството отговаря за доставката на вода до населените места. След това общините си избират оператор, който да управлява техните активи и си носят отговорност, обясни Нона Караджова в ефира на bTV.

В същото време бившият екоминистър предупреди, че има непрекъснат конфликт между общините и регионалното министерство, тъй като общините са собственици на по-голяма част от ВиК активите, но държавата има блокираща квота за това какво да се прави с тази ВиК инфраструктура. Ето защо тя препоръча сериозни реформи.

Караджова обясни, че ВиК дружествата са оператори, а не инвеститори, въпреки че от тях непрекъснато се очаква да правят инвестиции. Те разполагат само със средствата, които събират от потребителите, продължи Караджова и уточни:

Цената на водата се определя от КЕВР, тя има таван и ВиК не могат да го надскочат и да наберат необходимите средства. В същото време дори и да се повиши цената, няма да има социална защита за уязвимите и бедни хора„.

В тази връзка Караджова препоръча в рамките на една година да се приеме дългосрочна стратегия от парламента, която да предвиди нужните реформи и да разработи необходимото законодателство. Тя добави и че комисията за безводието в парламента трябва да излезе с две решения – краткосрочно за районите, които са с безводие като Плевен, Ловеч, Брезник, Омуртаг и други, и със спешни мерки – доколкото е възможно да се осигури вода или ясен график по какъв начин кои населени места ще бъдат на режим в случай на нужда.

По отношение на дългосрочното решение Нона Караджова отново повтори необходимостта Министерският съвет да представи в парламента дългосрочна стратегия, в която на първо място да се каже как ще се реформира секторът и откъде ще се намерят парите.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че ваксината срещу менингококи трябва да стане задължителна?

Подкаст