Магистрала „Хемус“ трябва да бъде изцяло готова до края на 2029 година. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов в предаването „Събуди се“ по Нова телевизия. Тази година ще бъде завършен един лот и още няколко участъка ще бъдат пуснати в експлоатация от този важен път.
До началото на месец юли трябва да бъде пуснато движението по участък 1 на АМ „Хемус“ от Боаза до пресичането с път ІІІ-307 Луковит – Угърчин, включително пътен възел „Дерманци“. Тази 16-километровата отсечка ще облекчи пътуването към Варна, Ловеч и Плевен.
Съгласно сключените договори и разчети, се очаква, след издаване на необходимите разрешения, за строеж, цялата магистрала в участъка до Буховци да бъде построена до края на 2029-а. Министър Иванов прави и уговорката, че това ще се случи, ако няма проблеми при отчуждаването на земите и останалите процедури. По думите му, останалите участъци са в различен етап от строителния процес, но заради спиранията в последните четири години има доста за наваксване.
Работи се интензивно по всички определени 36 опасни участъка и обезопасяването им трябва да приключи до края на май. „Към момента над 50% от тях са обезопасени. Всеки ден в министерството се коментира ускоряване на дейностите. Работим на пълни обороти“, отбеляза Иванов. Ремонтира се настилката в отсечки от републиканската пътна мрежа, включени в Плана за обезопасяване на участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия. Предприетите дейности са в изпълнение на мерките, заложени в този документ.
Министър Иванов посочи, че участъците от автомагистрала „Тракия“, които се ремонтират в момента, са част от тези 36 участъка, идентифицирани от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) като много проблемни. По думите му се работи интензивно по всички тези участъци, като над половината от тях вече са обезопасени, с необходимата маркировка, ремонт на пътната настилка. А заедно с това, продължава идентифицирането и на още такива участъци. Регионалният министър посочи, че има 500 км в програмата за безопасност на движението, които също трябва да бъдат обезопасени.









