Тръмп постави ултиматум на Иран и даде едно денонощие за изпълнението му

САЩ затвориха небето над Венецуела

Президентът на САЩ Доналд Тръмп даде на Иран 24-часов ултиматум, след като проведе заседание на съвета по сигурност към Белия дом. В посочения срок Иран трябва да се откаже от своите ракетна и ядрена програма и да капитулира, предаде „Ройтерс“.

В социалната си платформа „Truth Social“ Тръмп заяви още, че не е търсил контакт с Иран за мирни преговори „по никакъв начин, форма или метод“ и че страната „е трябвало да приеме предложението, което беше на масата“, защото това щяло да спаси много човешки животи.

По думите му Израел не възнамерява да намалява интензивността на ударите срещу Иран и „всички ще се убедят в това през следващите два дни“.

Тръмп каза снощи, че САЩ имат пълен контрол над небето на Иран. „Иран има добро навигационно и друго отбранително оборудване, но то не може да се сравнява с американските разработки. Никой не го прави по-добре от добрите стари Съединени щати“, подчерта американският президент и поиска „безусловната капитулация на Иран„.

Основна цел на САЩ може да стане иранското ядрено съоръжение Фордо – ключов елемент от иранската ядрена програма. Фордо е разположено дълбоко под земята, в планина, близо до град Кум, на 200 км. южно от Техеран. Това го прави изключително трудно за поразяване от въздушни удари, тъй като е защитено от стотици метри скала и земя. Счита се, че е на поне 80-90 метра под повърхността. Основната функция на Фордо е обогатяване на уран. Това се осъществява чрез центрофуги, които увеличават концентрацията на делящия се изотоп уран-235. Обогатеният уран може да се използва както за производство на електроенергия, така и за създаване на ядрени оръжия.

Израел започна военна операция срещу Иран в нощта на 13 юни, нанасяйки удари по ядрени обекти, военни бази и личния състав на иранската армияИзраелските власти обясниха действията си като реакция на нарастващата ядрена заплаха от страна на Техеран. Иран отхвърли обвиненията, че разработва ядрено оръжие, и в отговор изстреля стотици балистични ракети по Израел.

Тръмп от своя страна предупреди Техеран да не се и опитва да напада американски войски в региона.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Увеличението на цените през последните месеци създава ли финансови затруднения за вас?

Подкаст