И на второ четене депутатите приеха Антикорупционната комисия да се избира с обикновено мнозинство

антикорупционната комисия, Ще въведат дистанционни разпити и задължително обучение за вещи лица

Като първа точка за днес депутатите гласуваха приемане на второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за противодействие на корупцията. Това не бе предвидено в седмичната програма, тъй като вчера промените бяха приети на второ гласуване в комисията за конституционните и правни въпроси. Така след три часа дебати в пленарната зала депутатите приеха членовете на Антикорупционната комисия да се избират с обикновено мнозинство – законодателна промяна, внесена от Рая Назарян от ГЕРБ и група народни представители от ИТН и БСП-Обединена левица.

В пленарната зала думата бе дадена на министъра на правосъдието Георги Георгиев, който обясни на депутатите, че ако бъдат приети поправките, до няколко дни България ще получи парите по второто плащане по Националния план за възстановяване и устойчивост.

На първо място той обясни защо се налага мнозинството, с което се избират членовете на Антикорупционната комисия, да се намали от две трети на обикновено мнозинство. Той припомни, че това е решение на Конституционния съд от 2024 година. Цитира и чл. 81, ал. 2 от Конституцията, в която се казва, че решенията се взимат с обикновено мнозинство, когато не се изисква друго.

На второ място правосъдният министър обясни, че България е поела ангажимент по Националния план за възстановяване и устойчивост за антикорупционна реформа в три стъпки – реформа на КПКОНПИ и разделянето й на две комисии, придаването й на разследващи функции, засилване на гаранциите за прозрачност в процеса на работа. Той уточни, че част от ангажиментите вече са били изпълнени.

Но за да се получи второто плащане, трябва да се гарантира прозрачен процес по назначаването на членовете й и добави, че ако това бъде направено, ще се получат парите и по второто плащане – над 1.3 млрд. лева.

За третото плащане – в размер на 3 млрд. лева – трябва да има резултат, а именно избрана антикорупционна комисия с обикновено мнозинство, добави правосъдният министър.

По думите му българските граждани имат право на безвъзмездно финансиране от 10 млрд. лева – които да бъдат инвестирани в проекти. Той припомни, че Брюксел е одобрил ревизия на НПВУ, след която за Софийското метро ще бъдат отпуснати над 90 млн. повече. Ще има и 800 млн. лева за ремонт на домовете за стари хора.

В същото време правосъдният министър предупреди, че ако предлаганите днес нови правила за избор на членовете на Антикорупционната комисия не се приемат, ще следват два варианта: Вариант първи – остават недовършени множество дейности, включително процедурите за избор на медицински хеликоптери, ремонтите на стотици детски градини и на STEM-училища, няма да има и преки грантове за финансиране на малкия и средния бизнес;

Вариант втори – всички ремонти ще се довършват, но10 млрд. лева в публичната инфраструктура ще бъдат за сметка на българските граждани и по-конкретно за сметка на техните данъци.

„Сред всички други възможни поводи, за които можем да се караме, да си късаме ризите, да спорим и да отвращаваме за пореден път българските граждани, но нека сега приемем, че тези пари се дължат на българските граждани“, призова министър Георгиев. Въпреки това в пленарната зала бяха направени множество емоционални изказвания. Включително, след като депутатът от ПП-ДБ Лена Бориславова прочете свидетелства на обискираната съпруга на Благомир Коцев, министър Георгиев я нарече „Мис незаконен арест“, припомняйки с какви решения са излизали международни институции по повод задържането на Бойко Борисов и на Севдалина Арнаудова.

Лена Бориславова се учуди защо залата се е възпалила толкова много от исканията на ПП-ДБ да има гаранции, че в Антикорупционната комисия няма да се правят политически назначения.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Притеснява ли ви рекордният за последните 10 години у нас бюджетен дефицит?

Подкаст