Бившият министър на финансите на Германия Йорг Кукис започва работа в „Морган Стенли“ на 1 май

Бившият министър на финансите на Германия Йорг Кукис постъпва на работа в "Морган Стенли"

Йорг Кукис – бившият министър на финансите на Германия от кабинета на Олаф Шолц – ще започне работа в „Морган Стенли“, завръщайки се в сектора на инвестиционните банкови услуги, където е работил повече от 17 години. През май той ще поеме ръководството на отдела за Германия и Австрия в щатската инвестиционна банка, временно в офиса й в Лондон, преди да се премести във Франкфурт през ноември, след период на сработване между двете страни.

Привличането на Кукис – бивш банкер на „Голдман Сакс груп“, е своеобразно постижение за „Морган Стенли“, който се опитва да се изкачи в класацията на консултантите по сливания и придобивания в Германия. Кредиторът от Уолстрийт в момента е на пето място в подреждането в тази област в най-голямата икономика на Европа, по данни на агенция „Блумбърг“.

Банкери на „Морган Стенли“ са консултирали ред по-едри сделки, включително покупката на 29% дял в производителя на спортни стоки Puma от Anta Sports Products, планирано първично публично предлагане от TK Elevator и придобиването на шампиона в производството на пластмаси Covestro от Adnoc за близо 12 милиарда евро.

Във Франкфурт, където е германската централа на „Морган Стенли“ и бизнес центъра за Континентална Европа, фирмата е увеличила персонала си от 150 души през 2018-а до 500 . Играчът от Уолстрийт откри офис в Мюнхен преди около две години, за да обслужва по-добре клиентите си в областта на инвестиционно банкиране в секторите на технологиите, частния капитал и индустрията.

Кукис е започнал работа в „Голдман Сакс груп“ през 2000 г. и се издига в йерархията до ръководител на германските операции и съпредседател на отдела за Германия и Австрия. Напуска банката през 2018 г., когато е назначен за държавен секретар по политиката на финансовите пазари и европейската политика в германското министерство на финансите. По-късно става един от ключовите архитекти на съвместната кредитна програма на Европейския съюз за справяне с последиците от пандемията от КОВИД-19.

Кукис, който е сред приближените икономически съветници на бившия германски канцлер Олаф Шолц, замени Кристиан Линднер като министър на финансите през ноември 2024 г., когато тройната коалиция в Германия се разпадна, и се оттегли през май 2025 година.

Кукис е следвал икономика в парижкия университет „Пантеон-Сорбон“ и има докторска степен по финанси от Чикагския университет. Известен е като запален привърженик на футболния клуб „Майнц 05“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че институциите реагират достатъчно ефективно на сигнали за незаконни строежи?

Подкаст