Мексико поиска аукционната къща Sotheby’s в Ню Йорк да спре продажбата на два древни артефакта – каменна маска и керамична фигурка, които трябва да бъдат предложени на търг на 18 юни.

Според министъра на културата на Мексико Клаудия Куриел де Икаса експерти от Националния институт по антропология и история са установили, че предметите са част от културното наследство на Мексико. Затова властите настояват те да бъдат свалени от търга и върнати в страната.
„Никой търговски интерес не може да бъде по-важен от опазването на нашето културно наследство“, заяви министърът.

Двата артефакта са свързвани с търговеца Евърет Расига, който през годините е бил обвиняван, че е търгувал с незаконно изнесени антики. Единият предмет е каменна маска от древния град Теотиуакан, оценена на 30 000 – 50 000 долара, а другият е керамична фигурка от района на Веракрус с очаквана цена 5000 – 7000 долара.
От Sotheby’s отхвърлят претенциите на Мексико. От аукционната къща заявяват, че са проверили подробно произхода на двата артефакта и не са открили основания те да бъдат изтеглени от продажба.

Това не е първият подобен спор. През 2021 г. Мексико също поиска Sotheby’s да спре продажбата на предколумбови артефакти, но търгът се проведе, а 24 предмета бяха продадени за общо около 750 000 долара.









