„УниКредит Булбанк“ и „Банка ДСК“ удължават срока за обмяна на левове в евро

Обращението на левове и евро остава само до 31 януари

На 30 юни 2026 г. изтече шестмесечният срок, в който банките бяха задължени да извършват без такса обмяна на налични левове в евро за гражданите и бизнеса. През второта половина на годината кредитните институции имат право да определят и начисляват такси при извършване на обмяна на левове в евро.

Две от водещите банки у нас – „Банка ДСК“ и „УниКредит Булбанк“ обявиха, че удължават срока за обмяна на левове в евро.

„УниКредит Булбанк“ удължава до 30 септември 2026 г. периода,

в който физическите лица могат да обменят без такса банкноти и монети в левове в клоновата мрежа на банката. Решението е взето с цел да осигури допълнително удобство на клиентите в процеса на преминаване към еврото и да им даде повече време за обмяна на наличните средства без такса. Безплатната обмяна ще продължи да важи както за банкноти, така и за монети в левове, включително стотинки.

Уникредит БулбанкСграда

Съгласно действащите нормативни изисквания във връзка с мерките срещу изпирането на пари, при обмяна на валута на стойност над 5000 евро се изисква декларация за произход на средствата. Към момента не се предвиждат промени в този праг, уточняват от „Уни Кредит Булбанк“.

Паралелно с мерките за улесняване на прехода към еврото, „УниКредит Булбанк“ продължава да развива своите продукти и услуги в подкрепа на ежедневното банкиране. От 20 август банката ще предлага SEPA незабавни плащания, които позволяват извършването на преводи в реално време към държави от Европейското икономическо пространство и други участващи пазари. Услугата е поредна стъпка в стратегията на банката за развитие на дигиталните услуги и предоставяне на по-бързи и удобни решения за клиентите.

„Банка ДСК“ удължава до края на 2026 г. възможността за безплатно внасяне на банкноти в лева

по сметки в банката както за индивидуални, така и за юридически лица.

След 30 юни за внасяне на монети по сметка, обмяна на монети и обмяна на левови банкноти в евро в брой ще се прилагат стандартните такси на банката. Те ще бъдат в същия размер, който беше в сила до края на 2025 г., както за индивидуални, така и за бизнес клиенти.

банка ДСК

Подробности може да се открият в действащите Тарифа на Банка ДСК за физически лица и Тарифа за бизнес клиенти в секциите „Касови операции“.

За обмяна на суми в брой над 30 000 лв. ще се изисква предварителна заявка, както е предвидено в Закона за въвеждане на еврото, уточниха от „Банка ДСК“.

Изискването е с цел да бъде осигурена необходимата наличност.

Напомняме, че банките на пазара ще продължат да обменят левове в евро до 31 декември 2026 г. съгласно действащите разпоредби.

От БНБ ще обменят левове в евро без такса, без ограничение в сумата и без краен срок.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли идеята за въвеждане на по-висок данък върху второ и всяко следващо жилище?

Подкаст