„Ваши креатури“: От опозицията определиха думите на Радев като „безподобна наглост“

Опозицията реагира остро на думите на премиера Румен Радев, който обвини политическите си опоненти, че се опитват да извлекат партийни дивиденти от убийството на Георги Кузев и определи извършителите като „ваши креатури“.

С публикация във „Фейсбук“ на изказването на министър-председателя първо реагира лидерът на „Продължаваме промяната“ Асен Василев. Той заяви, че вместо да отговори дали и от кога ДАНС е знаела за съществуването на неонацистка мрежа в България, премиерът отново е прехвърлил вината към опозицията.

„Г-н Радев, разпоредете на така пазения от Вас шеф на ДАНС, г-н Тончев, да си свърши работата по неутрализирането на тези групи. Ама не ви отърва, защото те са свързани директно с групите за руска пропаганда в България, които подкрепиха вашата партия на изборите. А ако държите да си говорим кой колко бил виновен, само вижте профила на бащата на един от убийците – руска пропаганда, насилие, ксенофобия и любов към „Прогресивна България“. Разбираемо е защо харесват „Прогресивна България“ – само преди седмица защитихте по националната телевизия група, скандираща нацистки лозунги (..) Никой български премиер не си е позволявал подобно предателство към българския народ. Нито такава безподобна наглост„, написа Василев в социалната мрежа.

От ГЕРБ на свой ред призоваха жестокото убийство да не бъде превръщано в поредната политическа разделителна линия. От партията подчертават, че насилието няма партийна принадлежност и настояват, ако са допуснати институционални пропуски, те да бъдат установени, а при необходимост законодателството да бъде променено.

„Г-н Радев вече не е политически коментатор. Той е министър-председател. Обществото очаква от него не да размахва пръст на опозицията, а да гарантира ред, сигурност и работещи институции“, пишат още в своята позиция от партията на Бойко Борисов.

С ирония от ГЕРБ заявяват, че „приветстват“ намерението на кабинета „Радев“ да приеме управленската си програма „най-накрая, след три месеца на власт“. От партията уточняват, че ще дадат оценката си, след като се запознаят подробно с документа.

От „Демократична България“ също разкритикуваха премиера Румен Радев заради изказването му по повод убийството в Пловдив. Според коалицията призивите за общ фронт срещу радикализацията не могат да вървят заедно с обвинения към политическите опоненти, че са едва ли не съучастници в насилието.

От обединението посочват, че Радев е направил две важни констатации – че децата не трябва да бъдат възпитавани от алгоритмите на социалните мрежи и че обществото трябва да застане зад жертвата, закона и морала. „Само няколко изречения по-късно обаче той сам разруши този призив за единство с репликата: „Тези безпросветни насилници са и ваши креатури“, допълват от „Демократична България“.

От коалицията определят като несъстоятелна и тезата за унищожаването на антифашистки паметници. „Ако намекът е за Паметника на Съветската армия, нека го наричаме с истинското му име. Нашата позиция е именно срещу монументи, възхваляващи тоталитаризма и политическото насилие във всяка форма“, се казва още в позицията. Паметникът „Альоша“ си стои непокътнат над Пловдив. Очевидно самото присъствие на съветски монумент, представян като символ на антифашизма, не е предотвратило нито радикализацията, нито фашистката символика и жестокото насилие в същия град“, отбелязват още от обединението.

От формацията не са съгласни и с коментара на Радев за предмета „Добродетели и религии“. ДБ смятат за внушение, че, „ако не ръкопляскаш на предмет „Добродетели и религии“, значи си част от средата, която произвежда фашисти“.

„Демократична България“ определя като добра посока заявеното от вътрешния министър Иван Демерджиев намерение за по-сериозна борба с онлайн радикализацията, но подчертава, че това трябва да бъде последвано от реални действия. От коалицията припомнят и че вече са поискали изслушване в парламента на представители на ДАНС и МВР по темата.

Бившият служебен премиер Андрей Гюров пък написа, че „истинският лидер не търси кого да обвини, а как да обедини хората“.

„Банкеръ“ припомня, че по-рано днес премиерът Румен Радев обвърза махането на антифашистки паметници с фашистките изстъпления покрай убийството в Пловдив, а след това атакува словесно опозицията.

„Шокиращо е, че се намират политици и инфлуенсъри, които се опитват да печелят партийни дивиденти от убийството. Същите, които се обявяват срещу предмет „Добродетели и религии“ в училище. Същите, които унищожават паметници и изтриват паметта за антифашизма, днес са шокирани от фашистките символи на биячите от Пловдив“, обяви той.

Веднага след това Радев добави: „Уважаеми господа от опозицията, тези безпросветни насилници са и ваши креатури, но в България няма място за фашистки изстъпления и ние ще сторим необходимото.“

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че по-високите цени на винетките са обосновани?

Подкаст