Преди дни във Висбаден – центърът на германската провинция Хесен, известен с минералните си извори и с това, че в началото на миналия век е бил градът с най-много милионери в страната, се проведоха избори за местен съвет.
Сред новоизбраните кандидати е Марта Монева – Енчев, автор на вестник „БАНКЕРЪ“, която през изминалата година ни информира за интересни случки в Германия – за педофилската мрежа „Бергиш Гладбах“, за неосъщественото желание на Берлин да има елитни военни командоси, за разяждащите я проблеми с десния екстремизъм, и не на последно място за това, че Германия отдели 50 млрд. евро за свободните артисти.
Ето защо, така добре запозната с проблемите на страната, в която е завършила право, кинознание и аудиовизуална публицистика, Марта Монева-Енчев напълно заслужава да бъде избрана в общинския съвет на Висбаден от листата на Зелените. В предизборната им програма бе отделено специално внимание на изкуството и културата като основа за демокрация и мирно съвместно живеене. Тя бе представена в отделна подточка, в обем от две страници и половина. В самото начало се подчертава, че за Висбаден – който е конгресен и туристически център, изкуството и културата са важен икономически фактор. А накрая е посочено, че който гласува за Зелените, подкрепя три конкретни инициативи:
- Създаване на социокултурни центрове и откриване на общински институции за хора, работещи в сферата на културата – Зелените искат да създадат общи арт пространства – за театър, музика, литература, кино и визуални изкуства.
- Укрепване на субкултурните организации и клубната култура – Зелените искат да отделят пространства и да дадат възможности на младите хора да развиват свои собствени арт идеи.
- Мениджмънт на незаетите работни места – Зелените се ангажират с активно управление на свободните работни места с мисъл за хората, занимаващи се с изкуство.
Припомняме, че през април 2020 г. Марта Монева-Енчев бе кандидат за културния общински съвет на Висбаден, като мотото на кампанията й бе „Културата отваря врати”. Тогава тя се бе ангажирала, че, ако бъде избрана, една от първите й задачи ще е да подкрепи музикалните педагози в училищата да имат повече възможности и средства, както за по-голям брой часове по теория, така и за практически занимания по инструмент. Междувременно – с новината за избирането й в общинския съвет на Висбаден, научихме и още нещо – вследствие на участието й в изборите за културния съвет, тя е получила покана да се включи към новооснованата работна група за културно образование в училищата.
От друга страна от 2019 г. Монева-Енчев се е посветила и на проблемите с пътната безопасност. Първоначалният подтик е естетически – контейнери пред училището на дъщеря й загрозяват пейзажа, а после, когато се оказва, че те създават и рискове за учениците при пресичането – скриват видимостта към улицата, решава, че сериозно ще се заеме с проблема с обезопасяването на критичните места в градската инфраструктура.
Специално за „БАНКЕРЪ“ Марта Монева – Енчев сподели, че като цяло доброто представяне на Зелените в Германия е „окуражителна новина и за България, предвид предстоящите избори“. А причината, вероятно се досещате – вече е видимо, че германските християндемократи, подкрепящи управляващите у нас, се свиват и губят електорат.














