Големите играчи в туризма по Черноморието се обединяват

Бургас северен плаж

Българският туризъм, който изпадна в колапс заради пандемията, се отърси от застоя и реши да се обедини, за да потърси нови източници на приходи.  На 30 юли в "Златни пясъци" ще бъде учреден Алианс "Българско Черноморие". Според бранша, това ще е най-голямото туристическо събитие за годината. Целта му е да обедини всички участници в бизнеса – от нос "Сиврибурун" (най североизточната точка, където свършват граничните камъни между Румъния и България) до устието на Резовска река (югоизточният "връх" на границата ни с Турция), за да бъдат предприети незабавни действия за реанимиране и по-нататъшно развитие на черноморския туристически бранд.

Към момента членство в алианса са потвърдили "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт" АД, "Авиокомпания България Еър" АД, "Авиокомпания Гъливеър" ЕООД, "Албена" АД, "Албена Тур", "Фламинго Турс", хотел "Интернационал" (в курорта "Златни пясъци"), Националният борд по туризъм, "Хелиос Хотелс", "Лагардер Травъл Ритейл" ЕООД, Бургаската регионална туристическа камара, Варненската туристическа камара, "Сол Несебър Ризорт", Санаторно-оздравителния комплекс „Камчия“ .

На церемонията по откриването на инициативата ще присъстват министърът на транспорта Георги Тодоров, министърът на икономиката Кирил Петков и посланикът на Германия Кристоф Айххорн.

Инициативата трябва да сложи край на статуквото във всичките му форми и да модернизира бранша. Изпълнителният директор на Националния борд по туризъм Полина Карастоянова се надява да приключи и срамната практика, принуждаваща потребителите да плащат нерегламентирани такси за какви ли не… спонтанно съчинени "услуги".

"Двете страни, които трябва да имат отношение, да регулират и да предоставят услугата в туризма са от една страна държавата, а от другата – концесионерите. Смятам, че потребителите трябва да бъдат извадени от този триъгълник, който се получава и създава неудобство и негативно отношение. Най-простият начин е с предстоящите промени в законодателството и с инициативата на Министерство на туризма и бранша, държавата да поеме целия бранш", сподели тя "рецептата" в ефира на БНТ. След което с думи прости обясни какво точно е искала да каже: "Идеята е държавата да плаща концесионните такси на концесионера, а той да  управлява услугата, за която очевидно държавата няма капацитет и ресурс!" 

Важното е браншът да е наясно, къде и с какво може да се конкурира с чуждите пазари. Гърция или Турция, например, са големи пазари и могат да си позволят да предлагат евтини и много конкурентни туристически пакети. Нашият пазар е малък, затова трябва да си поставя реалистични цели.

 

Още по темата – на стр. 14

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли разполагането на американски самолети-цистерни на военното летище в Безмер?

Подкаст