Руският външен министър Сергей Лавров заяви в Москва на 8 ноември, че САЩ възнамеряват да изградят военноморски бази в България и Румъния, което е равносилно на грубо нарушение на основното споразумение за взаимоотношения с Москва.
Лавров каза, че страните-членки на НАТО, ръководени от Съединените щати, са нарушили това споразумение и са се отказали от обещанията си, което подкопава основата за мирно съжителство между Русия и алианса, както и подобряването на отношенията.
Според Лавров ученията на НАТО в Черно море целят засилване на политиката на възпиране на Русия. "В отношенията си с натовниците през годините сме се научили да се готвим за всякакви провокации. Смея да ви уверя, че тази готовност е обезпечена".
През 1997 г. Русия и НАТО подписаха Основополагащия акт за взаимоотношения, сътрудничество и сигурност. В него се предвижда и двете страни да не използват сила и да не заплашват със сила.
Руският външен министър припомни, че по силата на това споразумение Северноатлантическият алианс се ангажира да не мести военната си инфраструктура на изток. Въпреки това този акт е напълно нарушен в ключовата си част и продължава да се нарушава, отбеляза Лавров, визирайки интереса на САЩ от създаване на военноморски бази в Румъния и България, въпреки факта, че, според него, всички са похвалили документа като модел за мирно съвместно съществуване и изграждане на партньорство между Руската федерация и НАТО.
Русия замрази мисията си в НАТО от 1 ноември. Действията на Москва бяха в отговор на експулсирането на осем руски дипломати, които бяха обвинени, че са служители на разузнаването. Лавров обяви, ще бъдат отнети акредитациите на служителите на военната мисия на Северноатлантическия съвет в руската столица. Така, в случай на нужда, Алиансът ще може да контактува с Русия, само чрез посолството й в Брюксел.
„НАТО не се интересува от справедлив диалог и съвместна работа. Ако случаят е такъв, тогава не виждаме необходимостта да продължаваме да се преструваме, че промените в обозримо бъдеще са възможни, тъй като НАТО вече заяви невъзможността за такива промени”, заяви Сергей Лавров.











