Петков в Бородянка: Трябва да предоставим военна помощ на Украйна

Петков в Бородянка

Българската делегация, водена от премиера Кирил Петков, пристигна в Украйна. "Пълен ужас, мирни граждани стават мишени. Не е човешко да останем несъпричастни към такава трагедия", заяви Петков е Бородянка. Министър-председателят подчерта, че при поразяването на жилищен блок с ракета са загинали 133-ма души. "Това просто е необяснимо. Между остатъците от този блок имаше и играчки. Това е ужасът на войната. Ако някой каже, че се стреля само по стратегически обекти… Каква военна операция, когато унищожават апартаменти на мирни граждани и тези хора, без никаква причина, са станали цел? В този град няма нито една военна база, нямало е абсолютно нищо, освен мирно население", разказа Петков. 

Той отново заяви категоричната позиция на "Продължаваме Промяната" е, че България трябва да окаже военна помощ на Украйна. "Не можем да бъдем безучастни. Не може да кажем, че това е украински проблем, че някакви хора умират, но това не ни интересува. Вчера ясно заявихме, че следващата седмица в парламента ще гласуваме за военната подкрепа. Ще продължим и хуманитарната. Доколкото знам, би трябвало да имаме мнозинство в Народното събрание за тази позиция", увери премиерът.

"От няколко месеца чуваме: "Не давайте военна помощ на Украйна, за да има мир по-бързо." Ако това е цената на мира – руската държава да продължава да стреля и никой да няма възможност да се отбранява, тогава искаме ли го този мир? Можем ли да си легнем спокойно като част от Европейския съюз? Това е позиция, която никой не може да заеме, ако има уважение към нормалния демократичен свят. Това не е война между две държави, биещи се за нещо. Имаме държава, към която летят ракети и се взривяват жилищни сгради. Това не е просто битка на Украйна, а цивилизационен избор от коя страна искаме да стоим", изтъкна Петков.

По думите му решението на Русия да спре на доставките на газ за България и Полша не е било изненада за българското правителство."Бяхме готови със стратегия още през февруари. Имахме алтернативни източници и осигурени количества в Чирен. Това, което Русия се опита да направи едностранно, се оказа недобре планирана стратегия", счита министър-председателят. И беше категоричен, че България няма да плаща в рубли, нито през трети страни, които не са включени в договора.

Премиерът коментира ролята на руските дипломати в ситуацията: "Какво направиха 114 руски дипломати у нас, за да укрепят нашите двустранни отношения и да предпазят договора от такова едностранно използване? Чудя се тези хора какво правят в България. Предлагам много добре да се огледат кои са", отбеляза Петков.

Той коментира и изказването на президента Румен Радев в сряда, при което държавният глава се обяви твърдо против изпращането на оръжия в Украйна "Това беше донякъде неразбиране на ситуацията. Позорната част  е да оставим Русия, нищо да не правим, за да свърши конфликтът по-бързо", смята Кирил Петков. "Това, което ще обясня на Зеленски, е, че се надявам българският парламент да вземе решение за военнотехническа помощ на Украйна", добави той.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че първата задача на новото Народно събрание трябва да е изборът на нов ВСС, който да излъчи нов главен прокурор?

Подкаст