Скромни богаташи и щедри филантропи

клм

Мнозина мечтаят да попаднат в света на милионерите, да могат да си позволят разкошно жилище, да карат скъпи автомобили и да прекарват отпуската си, където душата им поиска. Любопитното е, че някои наистина богати и заемащи днес високи постове хора, които някога също са мечтали да натрупат състояние, сега живеят твърде скромно и едва ли бихте ги разпознали, ако ги срещнете на улицата.

Австрийският милионер Карл Рабедер е роден в бедно семейство и затова цял живот е работил, натрупвайки състояние от 3 млн. евро, къща и разкошна вила. На 47 години обаче разбира, че богатството го прави нещастен и започва да разпродава имотите си. С парите той основава благотворителната организация MyMicroCredit, която помага на бедните в Централна и Южна Америка. Днес 50-годишният Рабедер живее в стара, но ремонтирана къща с разходи от 1000 евро на месец и обикаля света, за да изнася лекции.

Сър Ричард Брансън е известен предприемач и един от най-богатите хора на планетата. За някакви си десет години основателят на фирмата Virgin успява да превърне малкия си музикален магазин в гигантски многопрофилен бизнес, който присъства на всички континенти. Но Брансън е и ярка, необикновена личност, заради което си е спечелил прозвището "хипи милиардерът". Една от най-запомнящите се негови изцепки е появата му в униформа на стюардесите от въздушната компания AirAsia. Брансън не просто се завъртя пред камерите в този странен вид, но и старателно обслужваше пътниците по време на целия полет от Пърт до Куала Лумпур.

Основателят на инвестиционната компания Berggruen Holding и собственик на 2 млрд. долара Николас Бергрюен практически е бездомен. Навършвайки  45, той осъзнава, че материалното е тленно. Затова се отървава от всичките си елитни имоти. Но не си мислете, че Бергрюен спи под някой мост, завит с вестник. Милиардерът предпочита да живее най-вече в евтини хотели, обича да пътешества и понякога навестява офиса си.

Британският политик и журналист, бивш кмет на Лондон, член на Камарата на общините и министър на външните работи Борис Джонсън впечатлява с нетипичната си визия. Той е далеч от образа на високопоставения държавен чиновник със строг костюм, вратовръзка и сериозно изражение на лицето. Небрежна прическа, басов глас и провокативни изказвания, това е стилът на Джонсън, който не се притеснява да се движи из британската столица с велосипед, облечен в спортно яке и с раница на гърба.

Начинът на живот на Хосе Алберто Мухика Кордано, президент на Уругвай от 2005-а до 2010-а, се различава коренно от този на бившите политически лидери. Седемдесет и осем годишният Ел Пепе, както го наричат местните жители, жертва за благотворителност почти цялата си президентска заплата, което го прави най-бедния (или най-щедрия) държавен глава. Мухика живее със съпругата си във ферма в Монтевидео и лично носи вода за домакинството от кладенеца в двора си. Най-голямата лична покупка на Ел Пепе е "Фолксваген Жук", произведен през 1987-а, на стойност 1945 долара. Той няма банкови сметки, няма и дългове.

Йоне Гнаре е кмет на най-големия град в Исландия, Рейкявик. Навремето е учил в университет и е работил като комедиен актьор и шофьор на такси. През 2010-а създава собствена политическа формация с името "Най-добрата партия". В нея влизат най-вече творчески личности – художници, музиканти, артисти, които никога преди това не са се занимавали с политика. На последните избори за градоначалник 34.7% от жителите на Рейкявик избраха именно лидера на "Най-добрата партия".

През последните 30 години създателят на прочутата верига магазини Duty Free Shoppers – Ричард Фини, е пропътувал огромни разстояния, за да се отърве от своите 7.5 млрд. долара, помагайки на нуждаещите се. Благотворителният му фонд The Atlantic Philanthropies вече е инвестирал 6.2 млрд. в образованието, науката, здравеопазването, защитата на гражданските права и за издръжката на домове за възрастни хора във всички кътчета на света. Малцина наши съвременници биха се решили на толкова мащабни пожертвувания и никой не е инвестирал приживе целия си капитал в благотворителни проекти. Неслучайно Бил Гейтс го нарича идеален образец за подражание. Към 2020-а Чък Фини планира да похарчи цялото си богатство за филантропия.

Дейвид Черитън е професор в Станфордския университет. В свободното си време търси интересни технологични прохождащи фирми, за да влага средства в тях. Най-важната си инвестиция Черитън прави през далечната 1988-а, когато финансира двама студенти със 100 хил. долара за развитието на компанията Google. Сделката му носи доход от над 1 млрд. долара. Въпреки това професорът ненавижда идеята да живее като милиардер. "Според мен нещо не е наред с хората, които строят къщи с 13 бани", отбелязва той.

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Къде планирате да прекарате лятната си почивка това лято - на българското черноморие или в чужбина?

Подкаст