Най-после народните представители взеха присърце трафика на мигранти и гласуваха в сряда (11 януари) засилени мерки срещу каналджиите. Депутатите приеха на първо четене промени в Наказателния кодекс, предложени от АБВ.
Промените бяха подкрепени от останалите парламентарни групи. Те се обединиха около становището, че трябва да бъдат разграничени престъпления като незаконно превеждане през границата и трафик на мигранти. Според съдебната практика се оказа, че разследване за трафик се води в много малка част от делата – останалите се водят по обвинение за незаконно превеждане на хора през полосата. Вносителите подчертаха, че в двата случая трябва да има адекватни наказания с цел превенция и търсене на отговорност на извършителите.
Вносителите предложиха, а останалите парламентарни групи ги подкрепиха, да бъдат завишени наказанията за трафик на хора, каналджийство и противозаконно подпомагане на чужденци да пребивават и преминават през страната. Санкцията ще е по-строга, ако престъплението е извършено от организирана престъпна група, решиха депутатите. Според приетите промени при трафик на мигранти извършителите ги очаква затвор от 7 до 15 години. Досега минималното наказание беше 5 години. Увеличават се и паричните глоби за тези престъпления.
АБВ предложи и наказателна отговорност за приготовление и подбуждане към тези престъпления, като целта е да се осигури всеобхватна наказателноправна закрила на обществените отношения, осигуряващи спазване на реда и преминаването през границата на страната.














