Въртешното търсене – двигател на икономиката

лев пари

Българската икономика расте по-бързо в сравнение със средния растеж в остналите 28 страни-членки на Европейския съюз за десето поредно тримесечие. Това е отбелязано в анализ за второто тримесечие на годината, подготвен от Асоциацията на банките в България.

Европейската икономика расте с 2.4% на годишна база за периода януари-март 2017г., а България се нарежда на 11-о място по темп на прират на БВП, напомнят анализаторите.

2cbcbfff 07c0 4bc9 b5db b9b6e42bcc43 2

 

Предварителните оценки на националната статистика сочат, че растежът през първото тримесечие  на 2017 г. е движен от

вътрешното търсене

и по-конкретно – от частното потребление, което се повишава с 6.5% на годишна база. През разглеждания период частното потребление, което включва потреблението на домакинствата и на нетърговските организации, обслужващи домакинствата, допринася за годишния ръст на БВП с 4.1 процентни пункта (пр. п.) спрямо 1.6 пр. п. през четвъртото тримесечие на 2016 година. Правителственото потребление, което се увеличава с 8% на годишна база, е с принос от 1.4 пр. п. при 1 пр. п. тримесечие по-рано.

В периода януари-март 2017 г. бруто образуването на основен капитал (инвестициите на компаниите) бележи ръст от 1.3% на годишна база след три поредни тримесечия със спадове. Приносът към БВП е с 0.3 пр. пункта.

През първото тримесечие на 2017 г. износът на стоки и услуги забавя своя прираст до 5.8% на годишна база спрямо 6.4% три месеца по-рано. Вносът се увеличава с 10.1% на годишна база. Търговският дефицит е 1,4% от БВП, поради което нетният износ влияе отрицателно върху икономическия растеж.

Актуалните прогнози на различни национални и международни финансови организации и институции допускат забавяне на икономическия растеж през 2017 г. и 2018 г. Оценките варират между 2.8% и 3.2% за тази и между 2.7% и 3.2% за следващата година.

5c0aff86 831b 413f b774 4f691efef450 2

В своето тримесечно издание "Икономически преглед" Българска народна банка (БНБ) допуска слабо

забавяне на верижния растеж на БВП

през второто и третото тримесечие на 2017 година. От Централната банка посочват, че все още ниската цена на петрола на международните пазари, подобряването на условията на пазара на труда в България и повишаващото се вътрешно и външно търсене на стоки и услуги благоприятстват за нарастването на потреблението, инвестиционната активност и износа, вследствие на което ще с е наблюдава ускоряване в растежа и на вноса. Очакваният от БНБ положителен принос на вътрешното търсене и износа за растежа на реалния БВП ще бъде компенсиран частично от нарастването на отрицателния принос на вноса.

В своето годишно издание "Facts & Figures", публикувано през юли 2017 г., Европейската банкова федерация посочва, че растежът на европейската икономика ще продължи и през 2017 г. при наличието на

баланс между положителни и негативни рискове.

Позитивното развитие на държавите в Европа следва да се отрази на връзките с основните търговски партньори на България, което благоприятства растежа на националната икономика.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли идеята за въвеждане на по-висок данък върху второ и всяко следващо жилище?

Подкаст