В Платсбърг, САЩ, забраниха копаенето заради тока

платсбърг

Първият град в САЩ, който забрани копаенето на криптовалута  в края на март тази година,  е Платсбърг. Кметството обяви, че  въвежда 18-месечен мораториум върху добива на виртуални пари, за да се съхранят местните природни ресурси. Причината е, че при копаенето се харчи голямо количество електрическа енергия. Платсбърг е привлекателно място за копачите на биткойни, тъй като там се добива нaй-eвтинoтo eлeĸтpичecтвo – 4.5 цeнтa нa ĸилoвaтчac, което е двoйнo по-евтино в сравнение с ocтaнaлaтa чacт oт cтpaнaтa. А кoмпaниитe плaщaт oщe пo-мaлĸo – пo двa цeнтa. Тайната на цялата тази благодат е, че наблизо тече река Сейнт Лоурънс.

Оказало се обаче, че от началото на годината градът е надхвърлил полагащото му се количество водноелектрическа енергия от 104 мегавата на месец и сметките на жителите му скочили с по стотина долара. По тази причина кметството решило да не разглежда повече молби на желаещи да копаят криптовалута с търговска цел. За нарушение на заповедта е предвидена глоба от 1000 долара.

У нас нещата вървят точно в обратна посока. Напротив, дори се отпускат евросредства за насърчаване на копаенето на криптовалути. За това свидетелства мярка 6.4 "Инвестиционна подкрепа за неземеделски дейности" по Програма развитие на селските райони (ППСР) с бюджет 100 000 000 евро. Парите са предвидени за производство и услуги за всички икономически сектори и населението. Мярката ще обхване и ИТ, компютърните и електронните дейности и електронната търговия, като част от инвестициите ще отидат за проекти за копаене на криптовалути. Размерът на инвестицията по проект ще зависи от мощността на техниката, с която разполага копачът, и от достъпа до необходимата електроенергия. Безвъзмездната финансова помощ на всеки бенефициент ще бъде до 200 000 евро.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли идеята за въвеждане на по-висок данък върху второ и всяко следващо жилище?

Подкаст