Кой казва, че родната прокуратура не работи?! След осем месеца къртовски труд по разпореждане на главния прокурор Сотир Цацаров тя предложи нови мерки за… пешеходните пътеки. Цацаров възложи проверката в края на миналата година и резултатите са налице. Трябва да се променят закони и наредби, че да не ни изпадат пломбите, докато подскачаме в колите си като из лунен пейзаж по градските улици.
Хвала! И то сериозно, но отчасти. Хаосът с пътеките е очеваден от десетилетия, но друго си е да го констатира прокуратурата и да препоръча мерки срещу него. Още през март Цацаров отчете усилната дейност на специален брифинг, като подчерта, че не приема и не насърчава практиката на институциите да размиват конкретната отговорност на всяка една от тях, включително и ръководената от него.
Чухме силни думи: "Съчетаването на всички възможни нарушения относно пешеходните пътеки съответства на черната статистика на броя на убитите и ранените, но не съответства нито на предизборните обещания, нито на заявените ангажименти, които кметските ръководства поемат към съгражданите си в тези населени места."
Така е – не може до всяка дупка – полицай, до всеки "легнал полицай" – прокурор, до всяка отмъкната мантинела – следовател, а до всяко законово недомислие – депутат. Но може да сме едновременно №1 в горните категории на глава от населението. А именно – по брой дупки, "легнали" и дремещи в кабинети полицаи, отказващи разследване прокурори, "безработни" следователи и безподобни депутати.
Докато се радваме на успехите с пътеките, очакваме поне брифинги за онези 16 млрд. източен ДДС, 4 млрд. изтекли през КТБ, 2 млрд. изсмуквани годишно от обществени поръчки. И още десетки и стотици милиони от всичко възможно за крадене. Пък ако до тези висоти се стига трудно (както каза един заместник главен прокурор – като с дизелов двигател до луната) да сложи поне прокуратурата на сайта си един слоган: "За Бога, братя, не крадете!"















