Хранилището за данни от всички електронни регистри в страната трябва да бъде изградено до 15 ноември съгласно утвърден от Министерския съвет тази седмица план. Графикът за действия в защита и съхранение на данни на критичните системи и регистри в България цели създаването на хранилище за резервни копия на наличните файлове. Създаването на новата система, обявено преди две седмици от вицепремиера Томислав Дончев във връзка с кризата в Търговския регистър, продължила повече от две седмици. Сривът се случи на 10 август, а пълният капацитет на регистъра беше възстановен в началото на тази седмица.
Утвърденият от кабинета план предвижда разширяване на капацитета и функционалностите на съществуващото хранилище, разположено в Основния център за данни на електронното управление. Там ще се съхраняват резервни копия по утвърдена от всяка администрация процедура. Сега системите и регистрите са разположени върху инфраструктура, която се поддържа, управлява и развива от административните органи, отговарящи за тях.
До 10 септември всички институции, които работят с електронни регистри, трябва да изпратят на председателя на Държавна агенция "Електронно управление" (ДАЕУ) изготвените от тях детайлни процедури за създаване на резервни копия и възстановяване на данни. Агенцията и отговорните администрации ще извършат анализ на потенциалните рискове за преносния капацитет на Единната електронна съобщителна мрежа (ЕЕСМ), която ще се използва за трансфера на резервните копия към и от хранилището.
"До 15 ноември 2018 г. ще бъде обезпечен необходимият капацитет за работа на хранилището. Административните органи ще получават пространство, където задължително да съхраняват резервно копие по утвърдената процедура. Отговорността за целостта и сигурността, включително и криптографска, на резервните копия на данни е на съответната администрация. ДАЕУ ще осигурява физическата, комуникационната и инженерно-техническата сигурност, необходима за съхраняване на копията в Основния център на е-управлението", поясняват от Министерския съвет.
От Агенцията по вписвания обявиха в понеделник (27 август), че работата на Търговския регистър и регистър на юридическите лица с нестопанска цел е възстановена напълно от същия ден. Всички свързани с регистъра услуги вече са възможни на място в Агенция по вписванията и в нейните регионални структури. Възстановени са и всички функционалности на регистъра, възможни чрез достъп до интернет. Рано е да се каже обаче какви ще са последиците за лицата, чийто данни подлежат на вписване.
Миналата седмица премиерът Бойко Борисов заяви, че проблемите, техният мащаб и причините да се стигне до неработоспособността на Търговския регистър са били известни още в първите 24 часа от срива. Броени дни след срива пък освободената вече изпълнителна директорка на Агенция по вписванията Зорница Даскалова увери категорично, че няма основания за притеснения сред гражданите, но отказа да отговаря на конкретни технически въпроси.
"Няма нито загубена информация, нито манипулирана информация. Имаме уверението на експертите, които се занимават с това. Няма място за притеснения сред хората за подобно нещо или за това, че информацията е манипулирана. Защото до специалистите денонощно и неотлъчно има служители на ДАНС и ГДБОП. Първо, трябва да получа доклад от фирмата, която поддържа регистъра – "Лирекс", и чак тогава ще мога да дам отговори на въпроси, свързани с технологията", заяви тогава Даскалова – с добавката, че такъв доклад е изискан. И поясни, че договорът за поддръжка е различен от този за надграждане на системите.
"Фирмата, която поддържа Търговския регистър, е "Лирекс". Нямаме представен доклад от тях за причините. Поддръжката е секретна, а не договорът. Това е така заради достъпа до системите. Договорът е сключен на 3 май, но фирмата "Лирекс" поддържа регистъра от 2012 година. Договорите винаги са едногодишни. Става въпрос за договор за поддръжка, а не за надграждане. Договорът е за около 90 хил. лева. Тепърва ще стане ясно дали ще има санкции и неустойки или пък ще трябва да се търси отговорност по Наказателния кодекс. В момента ние никого не обвиняваме. Най-важно е да възстановим регистъра и стопанския оборот на държавата", заяви тогава Даскалова.
В защита на репутацията си от "Лирекс" излязоха с изявление до медиите, но до ден днешен никой не отваря дума за вина и отговорност. Проблемът с регистъра далеч не е само в справките, които вече могат да се правят. Дори да се приеме, че информацията по извършените вписвания не е засегната до датата на инцидента, въпросът е какво се случва с необработените заявления, с указанията за изпълнение, с висящите от години необработени годишни финансови отчети. Налице са висящи производства, които трябва да бъдат довършени, което поставя въпроси за реда на вписванията и сроковете.
Всичко това ще трябва да бъде оправяно при наплив от нови заявления, чиято обработка ще натовари допълнително кадровия състав на агенцията. И ще засегне неминуемо както гражданите, така и търговския оборот като цяло. Колкото до теориите за заговор и за престъпен саботаж с цел загуба на данни в полза на определени търговци, доказателства засега няма. Но при тази безпрецедентна авария е рано за прибързани заключения.












