Гърция може да бъде глобена с около 2.5 млн. евро, тъй като не е транспонирала в националното си законодателство регламент "ЕС 2016" за защита на личните данни в рамките на указания период, съобщават световните агенции. Правомощието за това е на Съдът на Европейския съюз.
До момента само Гърция и Испания от държавите от ЕС не са изпълнили ангажименти си във връзка с този регламент. В тази връзка Европейската комисия се е обърнала към съда да наложи финансова санкция на Гърция в размер на 5287.5 евро за всеки ден, в който този регламент не е приложен в националното законодателство. Началната дата на санкцията е 7 май 2018 година.
Според говорителя на гръцкото правителство става въпрос за бездействие повече от година, а отговорността за това е на предишното управление. Премиерът Константинос Мицотакис, лидер на дясната партия "Нова демокрация", която спечели извънредните избори тази година, вече е разпоредил на Министерството на правосъдието да предприеме всички необходими стъпки.











