В началото на април, миналата година, Желяз Андреев беше задържан в родния му град Добрич по искане на прокуратурата в Маями във връзка с разследване за нарушаване на ембаргото за търговия със Сирия. Той бе служител в колцентър, но компанията, за която работел, е продавала части за самолети на сирийските авиолинии,. Това беше забранено от щатското законодателство заради ембаргото. Разследващите смятаха, че става въпрос за терористична дейност.
Разследването по случая, което тече в щата Флорида, е и срещу други 4 българи, работили в сферата на аутсорсинга. Властите в САЩ поискаха Андреев да бъде екстрадиран, за да се изправи пред съда.
На 11 април, правосъдният министър Цецка Цачева заяви, че по силата на договора за екстрадиция между България и САЩ, Андреев трябва да бъде екстрадиран в рамките на 60 дни. Малко след това Окръжната прокуратура в Добрич поиска мъжът да бъде задържан за посочения срок от 60 дни. Окръжният съд в Добрич обаче реши да пусне Желяз с мярка "Подписка". Междувременно стана ясно, че докато Желяз е бил в ареста, на него му е отказано правото да разговаря със защитник.На 12 април бе разпространена информация, че властите във Флорида са призовали за разпит по същия случай и друг българин – колега на Желяз Андреев.
По-късно стана ясно, че от Интерпол искат екстрадирането на още четирима българи.
Във връзка с казуса главният прокурор Сотир Цацаров свика извънреден брифинг, на който заяви, че лично е наредил българите да не бъдат задържани в България. Цацаров допълни, че от една страна България е длъжна да изпълни международния договор. В случая обаче били налице действия, които могат да доведат до необосновано засягане на правата на българските граждани.









