"Фондът на фондовете" предоставя 170 млн. лв. гаранции на банките, като в замяна се очаква те да отпуснат портфейл от 850 млн. лв. за подкрепа на малкия и среден бизнес. Това каза изпълнителният директор и член на УС на фонда Светослава Георгиева на брифинг в Министерския съвет. По думите й гаранционната схема е специално създадена, за да отговори на ликвидните нужди на малките и средни предприятия в периода на криза. Това ще са предимно оборотни средства, предоставени под формата на дългосрочни кредити за срок до 10 години.
Фондът преговаря с различни банки в страната, които да предложат въпросния обезпечителен портфейл. На тях ще им бъде предложено да се приложи и гратисен период за периода на кризата, за да се позволи възобновяването на икономиката в месеците след края на пандемията. "Обмисляме възможността кредитите да бъдат безлихвени, особено при фирми, които имат желание да запазят заетостта си такава, каквато е била до момента на кризата. Предвиждат се и удължени гратисни периоди по главницата“, посочи Георгиева.
Тя допълни, че вече има създадена и действаща схема за покрепа на най-малките стартиращи предприятия, включително и за самонаетите лица. "Това са предприятия с кратка и дори никаква бизнес история. Инструментът разполага с 24 млн. лв., които, ако са от полза, могат да бъдат увеличени. Предприятията, които отговарят на условията, ще могат да получат до 50 000 лв. при облекчени условия и с по-ниски от пазарните лихви", поясни Светослава Георгиева.
"Фондът на фондовете" работи също и за увеличаване гъвкавостта на останалите си инструменти, които вече са на пазара. Ресурсът в сферата на рисковите инвестиции чрез дялове в стартиращи и иновативни предприятия, който е наличен на пазара, е 150 млн. лева. Средствата са предназначени за подкрепа на компании с потенциала да подпомогнат бързото възстановяване на икономиката след кризата, особено в ключови сфери като иновациите и дигитализацията, както и инвестициите във високи технологии. Общините също могат да разчитат на общо финансиране от над 350 млн. лв. за проекти, които предвиждат развитие на градската среда.
Ръководството на Фонда не посочиха конкретен срок, в който преговорите с банките ще приключат, но изразиха надежда, че това ще стане в рамките на няколко седмици.













