Мечи атаки тушираха БФБ

Migration Image

Драмата с държавния дълг на редица държави в еврозоната не само че не утихна, но през изминалата седмица се разгоря с нова сила и достигна т.нар. ядро на валутния съюз – Франция и Германия. Това развитие на събитията беше резултат от продължаващите полемики и противоречия между основните политически фигури в Европа и нерешителността на ЕЦБ, която идва вследствие на разногласията относно това бива ли или не бива централната банка да бъде кредитор от последна инстанция за закъсалите в дългово отношение правителства в еврозоната . Тази несигурност на кредитните пазари съвсем логично рефлектираше в натиск и върху капиталовите книжа по цял свят, които загубиха част от стойността си на седмична база.

БФБ-София не успя да се дистанцира от случващото се и инвеститорите в български акции претърпяха умерени загуби. Отново, по традиция сред най-губещите се наредиха по-ликвидните позиции, тъй като те дават шанс на търсещите изход от инвестицията си да го намерят в обозрим срок. Сред основните позиции под осезаем натиск бяха книжата на Централна кооперативна банка (ЦКБ), Първа инвестиционна банка (ПИБ), Химимпорт, Софарма и Еврохолд България. На седмична база книжата на ЦКБ заличиха над 4% от стойността си и тестваха низходящо нивата под 0.80 лв. за дял. ПИБ също понесе сериозен удар върху капитализацията си, която олекна с над 9% до нивата около 1.75 лв. за дял.

Книжата на Химимпорт се задържаха известно време на ключовото ниво от 1.50 лв. за дял, но не успяха да го удържат, след което поеха надолу до 1.43-1.45 лв. за брой. По този начин на седмична база загубата при холдинга се фиксира на около 10 на сто. Дългоочакваната новина, че акциите на Софарма ще се търгуват и във Варшава, дойде в края на миналата седмица. От понеделник (28 ноември) книжата на фармацевтичната компания ще се разменят на официален пазар на полската борса. Това не оказа положително влияние върху цените им и в петък имаше разпродажба до 3.10 лв. за дял.

При Еврохолд България търговията за пореден път беше динамична и противоречива, но в крайна сметка мегахолдингът загуби близо 5% от капитализацията си до нивата около 1.30 лв. за дял. Под натиск бяха книжата и на други сини чипове, които обикновено са в ролята на спасителен остров. Акциите на к.к. Албена загубиха над 1% от стойността си – до около 57.20 лв. за дял, а Адванс Терафонд АДСИЦ олекна с над 3% – до 1.27 лв. за дял, след редица разпродажби на относително големи пакети от акции. Изглежда, че натискът при това дружество беше донякъде причинен и от новината, че акционерите на Еларг Фонд за земеделска земя АДСИЦ са насрочили общо събрание, на което да решават за доброволна ликвидация на дружеството. Една вероятна ликвидация ще изнесе на пазара около 250 хил. дка земеделска земя, което е много вероятно да окаже натиск върху цените, на които останалите фондове със сходна дейност продават. От друга страна, новината се оказа доста печеливша за акционерите на Еларг ФЗЗ, чиито акции прибавиха над 18% към стойността си само за седмица – до около 0.80 лв. за брой.

Сред малкото печеливши сини чипове на седмична база се нареди М+С хидравлик. Книжата на казанлъшкото дружество поскъпнаха с над 6% през изминалите дни – до около 7.10 лв. за дял. От страната на губещите се нареди и Неохим. Димитровградският торов завод публикува завидни консолидирани резултати към края на септември, контрастиращи с данните за същия период на 2010-а. Печалбата му е близо 18 млн. лв. при 9.4 млн. загуба година по-рано. Приходите за деветмесечието нарастват с близо 110 на сто. Тези данни бяха очаквани и не успяха да повлияят на спада от около 5% до 31 лв. за дял.


Кирил Иванов

инвестиционен консултант

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст