Държавата продава акциите си в ЕВН от 20 декември

През последните години на борсата нямаше такива атрактивни акции

Процедурата за приватизацията на държавните дялове в ЕРП дружествата по план трябваше да приключи до края на 2011-а, но вече е ясно, че това няма да стане. Оказва се, че единствено двата пакета от ЕВН са готови и ще стигнат тази година до (евентуална) продажба през борсата. Тя ще започне от 21 декември, съобщи Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол. И в двете дружества държавата държи по 33% от акционерния капитал и очаква да получи поне 78.5 млн. лв. от раздържавяването на тези миноритарни дялове.

Минималната цена за една акция от капитала на ЕВН България Електроразпределение е 1373.92 лв., а това би трябвало да донесе 71 млн. лв. за целия пакет. Една ценна книга от ЕВН България Електроснабдяване пък е оценена на 120.31 лв., което значи цена общо за пакета от 7.5 млн. лева. Дяловете ще се продават само срещу пари в брой. Цените са определени от АПСК по предложение на консултанта. ЕВН България Електроснабдяване АД е оценено по-ниско, защото има по-малко активи и по-лоши финансови резултати.

Фирмите работят на територията на Югоизточна България и обслужват 1.5 млн. клиенти, а електроразпределителната им мрежа е с дължина от 42 хил. кв. метра.

Публичното предлагане на акции ще се извърши на Приватизационен пазар на БФБ-София чрез организиран от борсата смесен закрит аукцион. Това означава, че държавните дялове от ЕВН са разбити на лотове от по една акция, което позволява в наддаването да се включат повече и по-малки инвеститори. Аукционите ще продължат 30 календарни дни от началната дата или докато количеството на предлаганите акции се изчерпят. Консултантите са категорични, че при това положение не е възможно един купувач да придобие всички акции. А при този метод не е възможно сделката да приключи в един ден. Процедурата е структурирана така, че почти винаги има акции, които да се прехвърлят и за следващия борсов ден. Е, българският гений е способен на всякакви изненади.

С регистрацията на ЕРП дружествата на БФБ-София държавата преследваше две цели – да събере допълнително средства за бюджета и да се повиши ликвидността на борсата, която също се готви раздържавяване.

Трудно е отсега да се каже дали тези дружества ще останат публични, коментира Васил Големански, изпълнителен директор на БФБ-София. Всички стъпки, предприети от фондовата борса и от Агенцията за приватизация в целия процес, дотук са организирани така, че тези фирми да останат на пазара и да се търгуват при един добър фрий флоут. Но в крайна сметка това ще е решение на купувача им. Законът му позволява да направи търгово предложение и да свали дружеството от борсата. И ние ще се съгласим с негово решение.

nbsp;

nbsp;

nbsp;

РИСКОВЕТЕ

Финансовите резултати на дружеството за шестте месеца на тази година сочат, че продажбите и печалбата му спадат.

Приходите от продажби на ЕВН България Електроразпределение АД са с 11% по-ниски на годишна база за полугодието на тази година, а печалбата на фирмата се свива с 19 на сто. Другото дружество – ЕВН България Електроснабдяване АД, увеличава загубата си до 5.7 млн. лв., докато преди година тя е била в размер на 4.7 млн. лева. Приходите му пък намаляват с 15 процента.

Рискове за потенциалните инвеститори крият и непредсказуемата икономическа среда у нас, корупцията, както и евентуалната опасност от национализация на ЕРП дружествата, с която ги заплаши премиерът Борисов, ако не подобрят дейността си.

Цените, по които се продава електроенергията у нас, пък се определят от държавния регулатор, което също влияе негативно върху инвеститорския интерес към тези фирми.



Идеята беше трите ЕРП дружества да се продадат в пакет, коментира случилото се Емил Караниколов, изпълнителен директор на агенцията за приватизация. Те обаче са различни като икономическо състояние, бизнес, виждания на мениджмънта за развитие, така че по-скоро ще се върви по линията, когато е готово да се пусне на пазара. Освен това има различни консултанти, които работят по всяка една от сделките.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст