Процедурата за приватизацията на държавните дялове в ЕРП дружествата по план трябваше да приключи до края на 2011-а, но вече е ясно, че това няма да стане. Оказва се, че единствено двата пакета от ЕВН са готови и ще стигнат тази година до (евентуална) продажба през борсата. Тя ще започне от 21 декември, съобщи Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол. И в двете дружества държавата държи по 33% от акционерния капитал и очаква да получи поне 78.5 млн. лв. от раздържавяването на тези миноритарни дялове.
Минималната цена за една акция от капитала на ЕВН България Електроразпределение е 1373.92 лв., а това би трябвало да донесе 71 млн. лв. за целия пакет. Една ценна книга от ЕВН България Електроснабдяване пък е оценена на 120.31 лв., което значи цена общо за пакета от 7.5 млн. лева. Дяловете ще се продават само срещу пари в брой. Цените са определени от АПСК по предложение на консултанта. ЕВН България Електроснабдяване АД е оценено по-ниско, защото има по-малко активи и по-лоши финансови резултати.
Фирмите работят на територията на Югоизточна България и обслужват 1.5 млн. клиенти, а електроразпределителната им мрежа е с дължина от 42 хил. кв. метра.
Публичното предлагане на акции ще се извърши на Приватизационен пазар на БФБ-София чрез организиран от борсата смесен закрит аукцион. Това означава, че държавните дялове от ЕВН са разбити на лотове от по една акция, което позволява в наддаването да се включат повече и по-малки инвеститори. Аукционите ще продължат 30 календарни дни от началната дата или докато количеството на предлаганите акции се изчерпят. Консултантите са категорични, че при това положение не е възможно един купувач да придобие всички акции. А при този метод не е възможно сделката да приключи в един ден. Процедурата е структурирана така, че почти винаги има акции, които да се прехвърлят и за следващия борсов ден. Е, българският гений е способен на всякакви изненади.
С регистрацията на ЕРП дружествата на БФБ-София държавата преследваше две цели – да събере допълнително средства за бюджета и да се повиши ликвидността на борсата, която също се готви раздържавяване.
Трудно е отсега да се каже дали тези дружества ще останат публични, коментира Васил Големански, изпълнителен директор на БФБ-София. Всички стъпки, предприети от фондовата борса и от Агенцията за приватизация в целия процес, дотук са организирани така, че тези фирми да останат на пазара и да се търгуват при един добър фрий флоут. Но в крайна сметка това ще е решение на купувача им. Законът му позволява да направи търгово предложение и да свали дружеството от борсата. И ние ще се съгласим с негово решение.
nbsp;
nbsp;
nbsp;
РИСКОВЕТЕ
Финансовите резултати на дружеството за шестте месеца на тази година сочат, че продажбите и печалбата му спадат.
Приходите от продажби на ЕВН България Електроразпределение АД са с 11% по-ниски на годишна база за полугодието на тази година, а печалбата на фирмата се свива с 19 на сто. Другото дружество – ЕВН България Електроснабдяване АД, увеличава загубата си до 5.7 млн. лв., докато преди година тя е била в размер на 4.7 млн. лева. Приходите му пък намаляват с 15 процента.
Рискове за потенциалните инвеститори крият и непредсказуемата икономическа среда у нас, корупцията, както и евентуалната опасност от национализация на ЕРП дружествата, с която ги заплаши премиерът Борисов, ако не подобрят дейността си.
Цените, по които се продава електроенергията у нас, пък се определят от държавния регулатор, което също влияе негативно върху инвеститорския интерес към тези фирми.
Идеята беше трите ЕРП дружества да се продадат в пакет, коментира случилото се Емил Караниколов, изпълнителен директор на агенцията за приватизация. Те обаче са различни като икономическо състояние, бизнес, виждания на мениджмънта за развитие, така че по-скоро ще се върви по линията, когато е готово да се пусне на пазара. Освен това има различни консултанти, които работят по всяка една от сделките.