Протестиращият е личност на годината

Migration Image

Авторитетното американско списание Time обяви за Личност на годината – 2011 Протестиращият. Той е събирателен образ на всички хора, които не се съгласни с диктата на държавата или на финансовия свят, независимо дали става дума за участниците в арабската пролет или за активисти на движението Окупирай Уолстрийт.

Има ли предел народното недоволство? Изглежда, че хората в цял свят са решили да изразят протеста си – заяви главният редактор на списанието Рик Стенгъл. – Те протестират, настояват и не губят надежда, когато властите им отговарят със сълзотворен газ и град от куршуми. Те са жив пример за борци, чиито протести водят до мащабни исторически промени.

Според екипа на списанието опозиционерите и несъгласните в много държави като Израел, Чили, Китай, Великобритания, Испания и САЩ са все повече склонни да разглеждат вълненията в Близкия изток като пример за подражание и източник на вдъхновение за всекидневната си борба.

На второ място в листата на претендентите за званието Личност на годината – 2011 е адмиралът от военноморските сили на САЩ Уилям МакКрейвън, комуто бяха възложени организацията и изпълнението на операцията, довела до успешното отстраняване на лидера на ислямската терористична организация Ал Кайда Осама бин Ладен.

Трета позиция в престижния списък заема съвременният китайски дисидент, художник, архитект, куратор и критик Ай Вейвей, чието задържане от властите в продължение на 81 денонощия предизвика възмущение в цял свят.

Според резултатите от онлайн гласуването на кандидатурите за Личност на годината – 2011 на първо място е премиер-министърът на Турция Реджеп Ердоган. Редакцията на списанието обаче подчерта, че запазва окончателния избор за себе си.

Званието Личност на годината на списание Time не се присъжда задължително на конкретна личност. Изданието се въздържа и от морална оценка на своя избор. През миналата година Личност на годината стана основателят на социалната мрежа Facebook Марк Цукърбърг. През 2009-а званието бе присъдено на председателя на Федералния резерв на САЩ Бен Бърнанке, през 2008-а на американския президент Барак Обама, а през 2007-а на премиер-министъра на Руската федерация Владимир Пеутин, който тогава беше президент на страната.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст