Първата седмица от новата година премина традиционно слабо за БФБ-София. Празничните покупки внезапно приключиха и последва успокояване на търговията, съчетано с ниски обеми и плавно понижение при по-голямата част от основните позиции. Сред разпродаваните акции бяха и тези на Стара планина холд. Книжата на бившия приватизационен фонд не бяха от най-ликвидните, но компенсираха това с висока волатилност и на седмична база се разменяха в широките граници между 2.31 и 2.66 лв. за брой. Рязко надолу, макар и при незначителни изтъргувани обеми, поеха и акциите на Неохим. Димитровградският торов завод загуби близо 8% от капитализацията си – до около 32.20 лв. за дял. С по-скромните – около 4%, поевтиняха за седмица акциите на Софарма въпреки отчетените силни финансови данни от фармацевтичното дружество за декември. За периода продажбите му скачат с 38% спрямо същия месец на 2010-а.
В низходяща посока се движеха и цените на дружествата, инвестиращи в недвижими имоти, включени в изчислението на SOFIX. Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ загуби около 4% от капитализацията си на седмична база – до около 0.63 лв. за дял. Сходен спад регистрираха и книжата на Адванс Терафонд АДСИЦ, които при обичайно високи обеми се върнаха на нивото от 1.40 лв. за дял.
Сред публичните банките най-губеща от капитализацията си за седмицата се оказа Първа инвестиционна банка (ПИБ). На борсата се регистрираха сделки с книжата на трезора на нивото от 1.73 лв. за дял, което е с около 8% по-ниско от края на предишната седмица. Далеч по-ограничен спад наблюдавахме при акциите на другата по-ликвидна банка на БФБ-София. Книжата на Централна кооперативна банка (ЦКБ) бяха на незначителен минус през изминалите борсови дни и се разпродаваха внимателно и на порции до 0.811 лв. за дял. През седмицата стана ясно, че в края на миналата година мажоритарният собственик на ЦКБ – Химимпорт, е придобил 1 252 570 акции, или 62.6% от капитала на Пловдивска стокова борса, които до момента се държаха от негови дъщерни фирми. Мегахолдингът окрупни дела си до 67% и заедно с ЦКБ вече контролира 75% от борсата. Въпреки това акциите на Химимпорт не останаха встрани от тенденцията на поевтиняване и регистрираха спад от около 2% – до 1.32 лв. за дял, като в края на сесията в петък с незначителна по обем сделка спадът беше неутрализиран.
От 4 януари на БФБ-София започна търговията с акциите от увеличението на капитала на Еврохолд България. Допуснатите до търговия нови книжа са 18 701 288, с което общият капитал на дружеството нарасна до 127.345 млн. дяла. Търговията по тази позиция не беше особено интензивна, с лек негативен оттенък и спад на седмична база от около 3% – до 1.15 лв. за един брой.
Сред приятните изненади през седмицата се наредиха акциите на Каолин. Въпреки че оборотът по позицията беше твърде нисък за син чип, акционерите на добивната компания добавиха седмична доходност от 6.5% към инвестицията си.
Извън SOFIX ситуацията не изглеждаше коренно различна. Засилените разпродажби продължиха и в началото на новата година при ФеърПлей Пропъртиc АДСИЦ, като за седмица собственика си смениха близо 245 хил. акции, а цената им се смъкна незначително с 1.3% – до 0.23 лв. за дял. На обратния полюс беше друг представител на дружествата, които инвестират в недвижими имоти, и по-конкретно в земеделска земя – Елана фонд за земеделска земя АДСИЦ. От момента, в който менджмънтът на дружеството обяви плановете си за ликвидацията му, книжата на компанията стабилно поскъпват, като само за последната седмица прибавиха нови 3% – до 0.92 лв. за дял.
Кирил Иванов
инвестиционен консултант