Новата година започна с доза оптимизъм на валутните пазари и с изявен апетит към по-висок риск. Основание дадоха малко по-добрите от очакванията данни за производствения продукт на Стария и на Новия континент и в Азия.
Китайският индекс за производствена активност се е повишил до 50.3 пункта през декември 2011-а срещу 49 през ноември. Както е известно, всички стойности над 50 са белег за растеж в бранша. В Индия този показател е достигнал най-високата си стойност за последните шест месеца. Сингапур отчете 6.5% годишен ръст на промишлеността през последния месец на миналата година.
В Европа производственият индекс на Швейцария е надхвърлил 50 пункта (50.7) през декември за първи път от август 2011-а насам. Във Великобритания декемврийското му ниво е 49.6 точки след 47.7 през ноември. Тук добрата новина е, че индексът, който отчита новите заявки за износ на английски стоки, се е увеличил за първи път за последните пет месеца заради по-високото търсене от потребители от Германия, Източна Европа и Китай.
Според експерти, ако световното стопанство и по-специално ключовите азиатски икономики успеят да избегнат рязък спад на растежа, валутите, които са по-чувствителни към световния подем, вероятно ще имат добри финансови постижения през тази година.
В САЩ индексът на производствена активност се е повишил до 53.9 пункта през декември 2011-а срещу 52.7 през ноември. Най-висок принос имат новите поръчки към бранша. Оптимизъм вдъхва и секторът на услугите, който има 90% принос в БВП на страната. Индексът, който отчита активността в него, е нараснал до 52.6 пункта през миналия месец срещу 52 през ноември 2011-а.
Пазарът на труда в САЩ също се подобрява – през декември 2011-а са били открити 325 хил. нови работни места на трудов договор в частния сектор, по данни на ADP Employer Services- най-много от 2001-ва насам, когато започва да се събира информация.
Добрите новини от Америка и песимистичните прогнози за съдбата на еврозоната дадоха мощен тласък на котировките на щатската валута най-вече към единната европейска парична единица. В края на седмицата еврото падна под 1.28 щ. долара и със сигурност ще продължи да потъва. В тази връзка валутни анализатори обръщат внимание, че акциите на Федералния резерв за печатане на пари и почти нулевата основна лихва на страната в никакъв случай не са намалили привлекателността на щатската валута. По официална информация на МВФ от 30 декември 2011-а делът на зелените пари в чуждестранните валутни резерви се е увеличил през третото тримесечие на миналата година до 61.7% – най-чувствително от 2008-а насам. Докато участието на еврото се е стопило до 25.7% – най-ниското ниво за последните три години.
nbsp;