Улови свежия полъх на печалбата

Migration Image

Само двадесет и осем от всичките 100 лицензирани колективни инвестиционни схеми донесоха печалба на притежателите на дялове от тях през изминалата 2011 г. (по данни на Българската асоциация на управляващите дружества). Те са привлекли в портфейлите си общо 190.64 млн. лева.

В групата на печелившите са попаднали взаимни фондове от различен тип и рисков профил. Най-много са тези, които инвестират в облигации и в акции. Те бяха и сред най-рисковите схеми през 2011-а и по тази причина активите им изгубиха доста от стойността си. Другата голяма група, естествено, са тези с балансиран и консервативен портфейл – в тях се прехвърлиха голяма част от вложените пари в бранша Управление на активи. Макар и с по-ниска доходност, те осигуряват повече спокойствие за играчите на пазара. Сред печелившите попаднаха и пет договорни фонда от типа Паричен пазар, а един от тях работи и в Югоизточна Европа.

Сред най-успешните колективни инвестиционни схеми трябва да отбележим и силното присъствие на банковите фонд мениджъри. Общо тринадесет фонда, организирани от шест банки, приключиха миналата година с положителна доходност.

Според данните към 31 декември с най-висока възвръщаемост от началото на 2011 г. е

ОББ Патримониум Земя

nbsp;

– 7.93 процента. Този фонд е на пазара от януари 2009 година. През изминалите дванадесет месеца клиентите му са внесли за управление (и за умножаване) общо 1.36 млн. лева. ОББ Патримониум земя е с умерено високо ниво на риск. Той инвестира в акции на български и чуждестранни дружества със специална инвестиционна цел, ориентирани предимно към придобиване на земеделска земя и в по-малка степен на офисни и логистични площи. В портфейла му има и фирми от аграрния сектор и от хранително-вкусовата промишленост. Управляващото дружество ОББ асет мениджмънт е част от групата на Национална банка на Гърция. Предимството на фонда идва и от инвестицията му в земя, която през последните години се очертава като едно от най-стабилните вложения с дългосрочен характер и с изключително добри перспективи. А цените на този актив не само не загубиха, но са и с възможности да добавят стойност. И двата фонда на ОББ, които влагат средства в облигации и в еврооблигации , приключиха 2011-а на положителна територия.

Още две инвестиционни схеми привличат погледа с резултатите си за миналата година. На почетно разстояние от лидера те са с еднаква доходност – по 6.54 на сто. Единият е

Елана фонд Паричен пазар

nbsp;

През цялата 2011 г. то показваше най-добри резултати в бранша Управление на активи и осигуряваше сравнително добра доходност за инвеститорите. Това пък напълно се връзва със страховете и желанията на хората за запазване на спестяванията им.

Елана фонд мениджмънт е представено сред петте най-успешни взаимни фонда с още една своя схема. Това е консервативният Елана Еврофонд, който осигури на инвеститорите доходност от 5.58 процента. Той инвестира основно в дългови ценни книжа и инструменти на паричния пазар и само до 20% – в акции в подходящи пазарни условия.

Другият договорен фонд с положителна доходност от 6.54% е

КТБ Балансиран фонд

nbsp;

Стратегията му предвижда около 50% от активите му да са в акции и в права с цел придобиване на акции от нови емисии при увеличаването на капитала на публични дружества. Останалата част от портфейла включва дългови ценни книжа, включително и ипотечни, корпоративни и общински облигации, и ДЦК, както и на инструменти на паричния пазар. Фондът е организиран от КТБ асет мениджмънт АД, което е дъщерна компания на ТБ Корпоративна търговска банка АД. И втората колективна схема на КТБ – КТБ Фонд Акции, отбелязва положителна доходност за 2011-а.

Договорните фондове, които работят предимно на облигационния пазар, също имат свой представител сред най-печелившите схеми. ЦКБ Гарант влезе в Топ 5 с доходност от 6.20 на сто. Фондът инвестира предимно в облигации, но и в други дългови ценни книги и инструменти с фиксирана доходност, приети за търговия на регулиран пазар в страната.

Управляващото дружество ЦКБ асетс мениджмънт ЕАД пък е 100% собственост на ЦКБ Груп ЕАД. Тя на свой ред е част от групата на най-голямата публична компания, притежавана от български акционери – Химимпорт АД. И останалите две колективни схеми на фонд мениджъра – Лидер и Актив, попаднаха в групата на печелившите с положителна доходност.

Райфайзен (България) фонд Паричен пазар

nbsp;

е предпочитаният от инвеститорите фонд. В края на декември миналата година той управлява общо 76.479 млн. лв. и държи 40.12% от активите на взаимни фондове с положителна доходност през 2011-а.

Прогнозите на повечето анализатори са, че и в следващите месеци инвеститорите ще играят на сигурно – вложения в депозити, вместо непознатото и (и несигурното) – покупки на дялове от договорни фондове, които са зависими от настроенията на фондовия пазар. А това ще запази атрактивността на консервативните взаимни фондове.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли, че след връщането си в Белия дом, Доналд Тръмп наистина ще прекрати войната в Украйна?

Подкаст