Маската на публичността пада

Migration Image

Фондовата борса става все по-непопулярно заведение. Инвеститорите от няколко години странят от нея като място за умножаване на парите си. А фирмите търсят възможности да се измъкнат от борсовото блато. От една страна, за да спестят от множеството такси, с които е свързана публичността им, и от друга – да не се налага да излагат на показ своята дейност. И прави впечатление тенденцията за прекратяване на регистрацията на БФБ-София и за отписване на дружествата от публичния регистър. Тя набира скорост и вероятно ще се запази и през тази година. За някои от компаниите това става много по-лесно и поривът им е съвсем естествен. Например тези с облигационни емисии нямат никакъв проблем в това отношение. С изтичането на срока им (и изплащане на дължимите суми) напускат борсата автоматично.

Миналата година публичните дружества, които излязоха от борсата, бяха доста. По една или друга причина през четвъртото тримесечие от публичния регистър бяха отписани петнадесет компании и търговията с техните книжа спря. В предишния тримесечен период са се измъкнали пет, а през втория – девет дружества. През периода от януари до март миналата година извън погледа на инвеститорите останаха десет компании. Статистиката сочи, че за дванадесетте месеца на 2010-а петдесет и две фирми са се освободили от публичния си статут.

През четвъртото тримесечие на 2011 г. единствено емитенти на облигации са слезли от борсовата сцена. Те са от различни сектори, но най-вече са свързани с услугите. Единствено дълговите книжа на Индустриален холдинг България АД, в размер на 216 496 броя, се търгуваха на официалния пазар на облигации. Бившият приватизационен фонд е сред най-активните в този начин за акумулиране на средства за проектите си – например при строежа на кораби и финансиране на дъщерни дружества. На 29 октомври компанията направи последното плащане по тази емисия от конвертируеми облигации.

Заедно с това, следвайки своята бизнес стратегия, от началото на декември Индустриален холдинг България представи на вниманието на инвеститорите книжата от поредния си облигационен заем. Той е с обща номинална стойност 21 713 900 лв., разпределен в 217 139 конвертируеми облигации, всяка една с номинална стойност от сто лева. Книжата трябва да се изплатят до октомври 2014 година. Тези финансови инструменти дават възможност при желание всеки облигационер да участва и в евентуално увеличение на капитала на холдинга и да преобразува облигациите си в акции.

Фирмата за потребителско финансиране Ти Би Ай Кредит АД е сред шампионите по акумулиране на средства от облигационни заеми. До момента дружеството е издало осем облигационни емисии и има да изплаща още две. Последната – за 6 млн. лв., беше използвана за погасяване на краткосрочен банков кредит в същия размер от Алианц Банк България АД.

Дружеството за изкупуване на вземания Фонд за енергетика и енергийни икономии – ФЕЕИ АДСИЦ изплати първата си по ред емисия облигации в размер на 3 млн. евро. То използва средствата по нея за изкупуване на вземания: по ЕСКО договори за енергоефективни услуги, по контракти за извършване на енергоспестяващи дейности и по проекти за доставка на услуги в енергийния сектор или за управление на сгради в държавни и общински обекти.

Другата голяма група дружества, отдръпнали се от борсата, са осем колективни инвестиционни схеми. Недостатъчният интерес към търговията с дялове на договорните фондове накара в последното тримесечие още две управляващи дружества да предприемат тази стъпка. Сред публичните компании няма да виждаме вече двата фонда на Ултима капитал мениджмънт и шестте схеми на Бенчмарк асет мениджмънт.

В крайна сметка общо 503 дружества останаха да поддържат интригата на фондовата борса през 2012-а. Ниската ликвидност обаче ще продължи да кара фирмите да търсят начини да свалят маската на публичността. Но тогава ще се види, че със стоката в листата на БФБ-София пазар не може да се прави. Борсата е огледало на икономиката и наистина трябва да бъде такова. Така че там трябва да останат само най-добрите, онези, които искат да привлекат вниманието на инвеститорите.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст