Не се забелязва промяна в поведението на българските играчи на фондовия пазар и през миналата седмица. Борсовата търговия продължава да крета с рекордно ниски обеми и единственото, на което се надявам, е да не го забележат и чуждестранните инвеститори (настоящи и потенциални), защото само би влошило и бездруго пострадалия ни имидж.
За последните пет борсови сесии индексът SOFIX не отчете почти никаква промяна и остана на стойност от 313.18 пункта след края на петъчната сесия. Ценово претегленият BG40 обаче отчита спад от 2.18%, но този показател рядко отразява действителното състояние на пазара. Далеч по-достоверният BGTR30, подобно на SOFIX, успява да се закрепи около нулата, отчитайки символичен спад от едва 0.21% за последните пет дни. С най-добър резултат за втора поредна седмица се очертава индексът на компаниите, инвестиращи в недвижима собственост – стойността на седемте компонента на измерителя се е повишила средно с 2.04% – до 52.56 пункта.
Както стана дума миналата седмица, от ентусиазма на купувачите в края на годината няма и следа. Обемите и цените бавно пълзят надолу в почти перфектна обратна зависимост с чуждите фондови пазари. Борсите в Европа, Азия и САЩ са напът да направят един от най-силните стартове на годината, след като повечето от тях се намират на петмесечни върхове. С други думи – на световните пазари твърдо се е настанил умереният оптимизъм въпреки потока от негативни новини, с който ни заливат основните медии. Дори споменатите преди време страхове за твърдо приземяване в Китай вече не са новина, имайки предвид оповестените през седмицата данни за по-слаб растеж на икономиката в страната. Но вместо това да провокира разпродажби на пазарите или поне страх под каквато и да е форма, данните за брутния вътрешен продукт на азиатския тигър породиха очаквания за по-либерална парична политика на централната банка и… акциите в Шанхай се изстреляха рязко нагоре. Подобна участ сполетя по-късно европейските и американските борси, където отдавна знаят какво значение може да имат няколкостотин милиарда долара или евро под формата на евтина ликвидност.
На макроикономическо ниво данните за Европа и САЩ бяха сравнително добри, но като че ли най-важни за инвеститорите си остават финансовите резултати на американските компании. Т.нар. сезон на отчетите във водещата икономика вече е в разгара си и всеки ден новинарските канали изобилстват с нови и нови данни за състоянието на корпоративна Америка. Засега изненадите са предимно позитивни, ако се съди по реакцията на пазарите, но не липсваха и такива, които да разочароват. Подобен пример бе интернет гигантът Google, който обяви по-ниски приходи и печалба, отколкото очакваха анализаторите, и в петък, часове преди старта на официалната търговия в САЩ, акциите на търсачката отчитат близо десетпроцентен спад.
Подобни емоции обаче едва ли ще видим на местна почва. Последната седмица на януари е традиционно натоварена с очаквания, тъй като с нея изтича срокът за оповестяване на предварителни данни за дейността на публичните компании през 2011 година. В добри години сезонът на отчетите в България бе златно време за спекуланти и по-агресивни инвеститори, тъй като често пъти водеше до сериозни ценови колебания при някои дружества. През последните години обаче тази традиция е напът да изчезне, но не защото инвеститорите са прекалено добри анализатори, за да бъдат изненадани от нещо. Просто нямат свободни пари.
Гено Тонев
Портфолио мениджър
УД Юг Маркет фонд мениджмънт АД