Подписахме меморандум за подкрепа със Световната банка и с Европейската инвестиционна банка

Migration Image

Меморандуми за разбирателство, партньорство и оказване на техническа подкрепа във връзка с изпълнението на Структурните инструменти на ЕС със Световната банка и с Европейската инвестиционна банка бяха подписани в неделя в Министерския съвет в присъствието на премиера Бойко Борисов.От българска страна по документите подпис положи министърът по управление на средствата от Европейския съюз Томислав Дончев при условията на последваща ратификация. Конкретните дейности, които ще се изпълняват, ще бъдат договорени в отделни споразумения между бенефициентите на оперативните програми и банките.

bdquo;Пред България се отварят възможности, които имаме не само правото, но и задължението да използвамеrdquo;, заяви министър Дончев след подписването. Той посочи, че административната реформа и подпомагането на малките и средните предприятия са сферите, в които Европейската банка за възстановяване и развитие ще оказва експертна помощ. bdquo;Искам да стигнем до момента, в който българските държавни институции ще разполагат с добри експерти, така че да се справят без чужда помощ. Разбира се, това няма как да се случи, ако те не са се учили от най-добритеrdquo;, подчерта Томислав Дончев.

bdquo;Убеден съм, че този меморандум ще се превърне в модел за добра практика за останалите страни в регионаrdquo;, заяви от своя страна вицепрезидентът на Световната банка за Европа и Централна Азия Филип льо Уру. Той подчерта, че подписването на документа слага началото на ново партньорство с България, свързано с конкурентоспособността и даване на възможност за растеж и конвергенция с ЕС. Вицепрезидентът на ЕИБ Вилхелм Молтерер поздрави българското правителство за това, че страната ускорява усвояването на средствата от еврофондовете и показва добра бюджетна дисциплина.

Министър-председателят Бойко Борисов заяви, че с увеличаване на административния капацитет, българското правителство ще ускори и степентта на усвояване на еврофондовете. bdquo;Убеден съм, че до 2012 г. ще достигнем 40 на сто усвояемост, а в началото на нашето управление заварихме усвоени едва 0.98%rdquo;, заяви премиерът. Г-н Борисов получи уверение от еврокомисаря Хан, че настояването на правителството да бъде намален дялът на държавното кофинансиране на европроектите с 5 процента, заради добрата фискална дисциплина, ще бъде разгледано от ЕК. bdquo;Това е в интерес на България, въпросът ще бъде обсъден в най-кратки срокове, заяви още той. bdquo;Подписването на меморандумите ще позволи на България да подобри своите експертни възможности, изцяло от правителството зависи дали ще използва тези инструменти за ускоряване на b2289.jpgползването на фондовете за кохезионна политикаrdquo;, подчерта Йоханес Хан.

С подписването на двата меморандума България си гарантира достъп до знанията, опита и уменията в аналитично-консултантските услуги на най-висококвалифицираните експерти на международните финансови институции. Услугите ще бъдат предоставяни на потенциалните бенефициенти на оперативните програми, а заплащането им ще бъде финансирано по линия на техническата помощ на съответните оперативни програми.

След подобрението, което България отбелязва в последните две години в изпълнението на процесите, свързани с разходването на средствата от еврофондовете, подписването на тези меморандуми е още една сериозна, добре планирана, получила подкрепата на европейските ни партньори крачка към повишаване ръста на усвояване на средствата от ЕС.

След подписване на Меморандума за разбирателство между правителството на Република България и Световната банка за партньорство и оказване на техническа подкрепа във връзка с изпълнението на структурните инструменти на ЕС, консултантите на банката ще предоставят своите услуги при реализирането на реформите, планирани в пътния, железопътния и водния сектор. Това ще допринесе за подобряване на качеството на подготовка и изпълнение на инфраструктурните проекти.

Аналогичният документ, подписан с Европейската инвестиционна банка, ще ангажира нейните експерти в изготвянето и актуализирането на секторни стратегии и при дейности, свързани с многогодишно планиране, програмиране и бюджетиране, както и при подготовката на програмния период 2014-2020 г., при изпълнението на проекти и за повишаването на институционалния капацитет.На церемонията присъстваха още министрите Ивайло Московски, Лиляна Павлова, вицепрезидентът на Европейската банка за възстановяване и развитие Ян Фишер, депутати, посланици на държавите членки на ЕС в България и представители на ЕК.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст