Делян Добрев: След две години произвеждаме двойно повече зелена енергия

Migration Image

Съществува реална опасност след две години страната ни да произвежда двойно повече зелена енергия, отколкото е капацитетът на мрежата. Тези опасения изрази зам.-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев по време на енергиен форум, организиран от Института за икономическа политика. Сега страната ни произвежда 700 мегават часа енергия от възобновяеми източници годишно, като очакванията са до две години да достигне 4700 мегават часа зелена енергия. В същото време обаче електропреносната мрежа да поема до 2200 мегавата. Това означава, че няма да успеем да гарантираме на инвеститорите в сектора 100% изкупуване на произведената енергия от възобновяеми източници., обясни още ресорният замeстник-министър. Проблемът идва от там, че сключените договори далеч надвишават капацитета на мрежата. Така например след година и половина страната ни ще произвежда още 1200 мегавата от проектите, които вече са в процес на реализация и изграждане на съоръженията. С това на практика България почти ще изпълни ангажиметна си към Евросъюза, според които до 2020 г. страната трябва да произвежда 2200-2400 мегаватчаса от зелена енергия. Освен тях проекти за три хиляди мегавата са на етап предварителни договори или са в процес на изваждане на разрешителни за строеж. Те обаче ще бъдат включени в десетгодишния план за развитие, който парламентът прие.

Добрев уточни, че поради тази причина от май месец 2011 г. няма нито един подписан предварителен договор. Това пък от друга страна ще даде възможност на одобрените вече проекти да се присъединият първи към мрежата от първи юни.

Притесненията на бизнеса са, че в близките две и дори повече години няма да бъдат подписвани нови договори, коментира Никола Газдов от Българската фотоволтаична асоциация. Според инвеститорите трябва да се промени начина, по който се определят преференциалните тарифи, като се дадат повече финансови стимули за инвестиране в този сектор.

Друго притеснение на бранша е, че с поправките на закона съществува реалния риск след година проектите за добив на енергия от биомаси да надвишават многократно например фотоволтаиците, посочи още Гадев. Трябва да бъдат стимулирани малките проекти за монтиране на покривни системи до 5 киловатчаса. Един от начините е да бъдат облекчени режимите за издаване на разрешителни, както и процеса на свързването на тези инсталации към основната електропреносна мрежа, обясни още Гадев.

Междувременно зам.-министърът на икономиката уточни, че все още се обмислят варианти за начините, по които да бъдат облекчени процедурите за издаване на разрешителни за фотоволтаици под пет мегавата. Едно от предложенията е това да се случва чрез уведомителни режими. Така в рамките на един месец, след като собственикът е подал заявка за присъединяване към електрическата мрежа, той да бъде включен до месец, без да е необходимо да чака други разрешителни. Тези промени най-вероятно ще бъдат внесени в парламента между първо и второ четене на закона, каза още Делян Добрев.

nbsp;

nbsp;

nbsp;

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст