Един от основателите и бивш генерален директор на Yahoo! – Джери Янг, напусна компанията. Той предизвика недоволството на акционерите, като осуети сделката с гиганта Microsoft, който искаше да купи компанията за 47 млрд. долара. Впоследствие акциите на Yahoo! рязко поевтиняха, а Янг беше принуден да подаде оставка.
За разлика от него, други основатели на големи онлайн компании изоставиха проектите си в пика на тяхното развитие или във време, когато даваха надежди за блестящо развитие. Любопитно е какви са причините за това?
През юни 2011-а Биз Стоун, творчески директор и един от основателите на Twitter, заяви, че напуска компанията. Той създава най-популярния сайт за публикуване на кратки съобщения през 2006-а заедно с Джак Дорси и Ейвън Уилямс. Стоун обясни решението си с думите, че ще може по-добре да се разпорежда с времето си, ако се оттегли от своя пост. Според основателя служителите на компанията са постигнали необходимата ефективност на труда и не се нуждаят от услугите му. Медиите, разбира се, не се задоволиха с версията на Стоун. Въпреки това мнозина от тях споделят мнението, че основателят е напуснал Twitter, защото според него той е завършен проект, за който няма какво повече да направи.
Wikipedia
Джими Уейлс, както е известно, засега не е напуснал основаната от него Wikipedia. Той обаче фактически не участва в управлението на популярната интернет енциклопедия. Сега Уейлс е почетен председател на фонда Wikimedia, който притежава Wikipedia и я финансира с помощта на доброволни пожертвования. Председател на управлението на Wikimedia е Тинг Чен.
Колкото до прякото управление на интернет проектите, Уейлс оглавява компания, която предоставя платформа за написване на собствена енциклопедия на всякакви теми. Основателят на Wikipedia се е оттегли от ръководството й и вижда ролята си в нея най-вече като съветник. Уейлс счита, че главната му задача е да осигури стабилна работа на интернет енциклопедия, за да може тя да съществува независимо от него.
PayPal
Изброяването на всички проекти, в които е участвал Питър Тил, би отнело доста време. Най-успешният сред тях обаче безусловно е PayPal. В края на 90-те години на ХХ в. Тил става генерален директор на компанията Confinity, създадена от украинския емигрант и програмист Макс Левчин. Първото приложение, което разработва Confinity, е независимата платежна система PayPal.
Оттеглянето на Тил от PayPal е дълга история. През 2000 г. системата губи пари също толкова стремително, колкото и печели популярност – проектът предлага по 10 долара за всеки привлечен клиент. След като се обединява с конкурентите си от X.com, Тил става вицепрезидент по финансите. През май 2000 г. той подава оставка след конфликт с генералния директор на X.com, Бил Харис. Съветът на директорите уволнява Харис след няколко дни, а на негово място кани основателя на X.com – Елън Мъск. Тил пък заема поста председател на управлението.
В резултат на последвалия конфликт между двамата топмениджъри Мъск е уволнен, а Тил заема мястото му. С много работа и упорити усилия той успява да преодолее повечето сложни моменти в развитието на компанията и организира стъпването й на борсата през 2002-а. Инвеститорите оценяват PayPal на 1.2 млрд. долара. Самият Тил спечелва 55 млн. долара от продажбата на акции и се заема с други проекти.
ICQ
През 1996-а четирима израелтяни решават да напишат програма, за да могат да си обменят съобщения, докато работят в интернет. Основателите на ICQ я създават за лични нужди, без изобщо да им минава през ум, че един ден тази програма ще стане популярна в цял свят. След като количеството на потребителите на ICQ надхвърля 1 млн. души, израелците продават основаната от тях фирма Mirabilis за 407 млн. долара.
През 2007-а един от основателите на проекта – Яир Голфингър, разказва, че отначало той и тримата му приятели разполагали с едва 100 хил. долара за развитието на програмата. По думите му създаването на ICQ било авантюра, която неочаквано се превърнала в бизнес.