В централата на БСП на Позитано 20 вече стягат реквизита за суперпродукцията Боен клуб, в която един срещу друг ще се изправят Сергей Станишев и Георги Първанов. Двубоят между двамата е нежелан, но неизбежен, твърдят от мизансцена, макар че е трудно да им се повярва. По простата причина, че в червената партия от дълго време проявяват вкус към екшъна, интригите и острите сценарии. Неслучайно в навечерието на полагането на клетва и встъпването в длъжност на новоизбрания президент Росен Плевнелиев започна кампания срещу единствения изкарал две петилетки на Дондуков 2 Георги Първанов. Целта бе повече от прозрачна – да бъде окепазен, да се създаде в публиката усещане, че двата му мандата в президентството са били безвремие, а присъствието му там – присъствие на слаб политик.
Седмица преди държавният глава да напусне президентството, премиерът Бойко Борисов направи аналогия между храненето на едно куче от спасителната служба с пържоли и връчването на орден Стара планина на вицепрезидента генерал Ангел Марин. Обиден, Марин заяви, че няма да присъства на полагането на клетва от Плевнелиев. Станишев (поне лично), а и парламентарната група реагираха доста вяло както поредното политическо чалга изпълнение, така и на още по-циничното отношение към убийството на едно дете, чиито родители бяха посъветвани от премиера да се извинят на полицията. А соцлидерът можеше и трябваше да го направи. Най-малкото за да се заяви като принципна опозиция. Вместо това той допусна вниманието на обществото да бъде прехвърлено на терена на президентството – при това по незначителен, но ефектен повод – ордените, които отдавна се дават на кило. С липсата на реакция Станишев всъщност помогна на Борисов да се измъкне от един изключително тежък конфликт, в който той самият се вкара.
Загряване преди конгреса
Последният пленум на БСП на 14 януари даде начало на огневата подготовка за лидерската битка в столетницата с насрочването на пълен отчетно-изборен цикъл, който трябва да свърши до 20 май. Датата на висшия партиен форум остана да се реши на следващия Национален съвет, на който със сигурност ще присъства и Георги Първанов. В близо 40-минутната реч си реч Станишев нито веднъж не спомена името на Първанов. С него той предпочете да води задочен диалог през медиите.
На самия пленум лидерът на БСП направи важни, но закъснели изводи – като този, че всяко заиграване с ГЕРБ е пагубно за БСП и че най-важната цел за партията е спечелването на следващите парламентарни избори. Направи и още нещо, което измести центъра на дискусиите от важните за партията теми. Станишев, без да е обсъдил идеята си за създаване на правителство в сянка с изпълнителното бюро, изненадващо грейна с екзотичната си идея пред пленума. То трябвало да се превърне в ефективна алтернатива на кабинета Борисов. Минути след пленума стана ясно, че подобно сенчесто правителство може само да отвори нов фронт за интриги в БСП. Последваха логичните въпроси – кой ще е министър-председателят и кои ще са министрите в този кабинет. Първият е пряко свързан с лидерството в партията и там е разковничето на лидерския двубой между Първанов и Станишев. Друг е въпросът доколко постижима е целта БСП отново да дойде на власт и да излъчи свой за премиер.
Възможният компромис
В столетницата няма разнобой единствено по темата, че братоубийствената война не й е нужна. Особено година преди избори. Затова в партията непрекъснато обсъждат различни сценарии, които да намалят щетите от битката Първанов – Станишев. Най-оптимистичният и най-нереалистичен от тях е двамата да се разберат. Тоест Първанов да си направи отвод на конгреса и да не участва в битката за лидер. Докато мине изборът на президент на Партията на европейските социалисти (ПЕС) през есента. Социалисти от кръга на Станишев твърдят, че за него е изключително важно и знаково да влезе в тази битка като лидер на БСП.
Няма съмнение, че това е така. Почти сигурно е и че подобна договорка между Станишев и Първанов е утопия. Знаци, че досегашният президент няма намерение да се откаже от БСП и че иска да я тласне в различна от станишевата посока, вече бяха дадени. Засега не е ясно кой от двамата ще надделее при гласуване от конгреса на БСП. Всичко зависи от това кои ще се делегатите. И от обиколките на Първанов. Той вече заяви, че смята да обходи всички структури. И нищо чудно да обърне мача в своя полза.
Има и друг вариант – трети човек. Пръв и неслучайно за него заговори Стефан Данаилов. Не е тайна, че Ламбо е от малцината приемани без резерви в БСП. Той е човекът, който не се замесва в партийни интриги и си е отвоювал правото да говори това, което мисли. Без втори план. Именно Данаилов подхвърли, че е възможно за лидер на партията да бъде издигнат трети човек – млад и отворен към диалог с другите партии. Първанов само повтори идеята, за да тества Станишев, който реагира изненадващо емоционално и не остави никакво съмнение, че ще води битка на живот и смърт. Разбира се, първите прехвърчали искри между двамата основни претенденти за лидерство не остави безучастни майсторите на интриги в БСП. Те побързаха предварително да изгорят председателя на парламентарната социална комисия Драгомир Стойнев – нищо, че възпитаникът на Сорбоната стои доста встрани от лидерския сюжет и партийните интриги. Още отсега може да се прогнозира, че на конгреса на БСП освен Първанов и Станишев в лидерската битка ще се включат и някои от традиционните играчи за този пост като Янаки Стоилов, а защо не и Татяна Дончева. Сигурно е и че Стойнев, дори и да бъде издигнат, ще си направи отвод – мотивите, с които ще го направи, не са толкова важни. Станишев вече ясно каза, че не приема варианта трети човек, а това е сигурен знак, че на конгреса битката ще е между него и Първанов.
Стъпка по стъпка
nbsp;
Първата стъпка, която Първанов направи за връщане в БСП, е за възстановяване на членството му в партията. В деня на януарския пленум в кафето на Позитано делегати обсъждаха възможните опити с технически хватки да бъде забавено връщането на партийната му книжка, за да бъде осуетено участието на Първанов в лидерската битка. Всичко това звучеше доста наивно, но показа нещо друго и по-съществено. Делегати от провинцията веднага заявиха, че ако в София се опитат да се заиграят по този нечестен начин, за много организации в страната ще бъде чест да приемат президента в редиците си. Твърденията им дадоха ясен знак, че Станишев не владее структурите по места и че точно те може и да го изненадат неприятно на конгреса. Факт е, че в голяма степен резултатът от гласуването зависи от най-многобройните структури – Софийската, Пловдивската и Варненската. Факт е, че Станишев се противопостави на опита за увеличаване броя на делегатите на конгреса, отстоявайки категорично позицията да не се променя представителността.
Любопитно е и дали ще се състои срещата Първанов – Станишев на 4 февруари. На тази дата ще има дискусия по повод 15-годишнината от връщането на мандата за съставяне на правителство от БСП през 1997 година. Като председател на соцпартията по това време именно Първанов върна този мандат.Организатор на дискусията е Младежкото обединение на БСП и института Николай Добрев, които миналата година по същия повод успяха да съберат Станишев и Първанов. Очакванията са именно на тази дискусия Първанов да обяви политическите си амбиции чрез исторически прочит на събитията за БСП от връщането на мандата до днес.
Амбициите на Първанов за преобразуването на партията в друг негов проект стават все по-явни. Станишев не приема тезите за отваряне на БСП, защото смята, че това ще доведе до разбиването й.
Провалът АБВ
На 11 ноември 2010 г. президентът Георги Първанов обяви движението Алтернатива за българско възраждане (АБВ) като коалиция на духа, своеобразна лаборатория за алтернативни политики, което ще създава и регионална мрежа от клубове за привличане на професионалисти и експерти.
АБВ обаче се оказа провал, независимо че нейни изявени фронтмени бяха Ивайло Калфин и червеният кмет на Благоевград Костадин Паскалев. Първанов обяви замразяването на АБВ, като тихомълком преглътна провала. По-късно той поясни, че гражданска структура като АБВ след изборите трябва да стане катализатор на една по-широка коалиция и стимул за развитие на нова коалиционна култура.
Започвайки да разчиства терен за бъдещото си завръщане в политиката, Първанов обяви, че ще се търси и колективна, и персонална отговорност, ако БСП загуби изборите, защото БСП е демократична партия. Този дебат предстои. А Станишев няма да може да реагира, както досега, с тезата, че в БСП винаги е имало хора, които стоят безучастно отстрани, а после съдят. Защото Първанов бе категоричен, че няма да стои отстрани.
Друг въпрос е дали няма да повтори съдбата на Петър Стоянов, който също не искаше да е наблюдател, успя да стане и лидер на СДС, но за кратко. Защото партията вече не беше същата. И нямаше нужда от него.