Въпрос: Как продължава популярният припев от песен на Веселин Маринов истината днес е само тази – родната полиция…?
А:…ни пази
В:… ни гази
С: … приижда на талази
Д: … е пълна с хайлази
Сигурен – ни пази отпада. Отговор В отпада. Мисля, че тук трябва да се спрем на отговор С, разсъждава играчът, чийто автентичен правоговор сме запазили. Той е попаднал на стола на богатството с благотворителна мисия. А защо да не е отговор А- ни пази – опитва се да му повлияе водещият. – Нали това прави родната полиция, ни пази?. Засега имаме ежедневно много случаи на едно место – пази, на другите три места – не пази, отвръща му претендентът за 100 000 лева.
Историята доказа, че разсъжденията са абсолютно прозорливи – родната полиция и ни гази, и приижда на талази, хем е пълна с хайлази. Особено в Мировяне, откдето по случайност е и играчът. Затова въпросът трябваше да е поне за 10 000 лева. Титаничното музикално произведение, зададено в условието и прославящо подчинените на Цветан Цветанов, а и самия него, обаче изисква отговор А. Поне преди повече от година, откогато датира заемката на ситуацията в играта Стани богат. Пред водещия Ники Кънчев знанията си употреби Димитър Пенев. С подсказвания въпросът донесе едва петстотин лева на Стратега, но сам той премина в по-горно ниво на познанията.
Колко се печели у нас от тв игри
nbsp;
Защо има такива, в които никой не грабва голямата сума, но въпреки това се търкалят с години на екрана? С кого правят сделка продуцентите – със зрителите, с телевизиите, с рейтингите?
В началото на седмицата Мариела Пепелджийска спечели 100 хил. лв. от Сделка или не по Нова телевизия. Двайсет и четири годишната софиянка е петата, която си тръгва с голямата награда от шоуто на късмета. Пред публиката тя обясни, че дължи успеха си на китайска паричка, която според фън шуй носела богатство. За разлика от много участници, които са далеч по-скромни, Мариела беше категорична, че не иска по-малко от 100 хиляди. Имала да довършва семейната вила край Своге. Софиянката, която наскоро станала майка за първи път, отказа няколко оферти на банкера. Като например 4 хил. лв., защото точно толкова й стрували кухненските уреди…
Декември и януари са месеците, в които най-много се печели, са установили от екипа на играта. Тогава е пикът, има месеци, в които някой едвам взима по хиляда лева, казва за БАНКЕРЪ водещият и продуцент Румен Луканов.
За шестте сезона в ефир предаването е раздало 7 млн. лева. Статистиката подсеща, че двама са грабнали по 75 хил. лв., вече петима – по 100 хил. лв., а 20-ина – по 50 хиляди. Първата голяма късметлийка е Венета Райкова – през май 2006-а тя прибра тогавашния джакпот в Сделка или не – 75 хил. лева. Малко след това шоуто актуализира големия си приз, като го увеличи с 25 хиляди. Прясно осъвремененият награден фонд през 2007-а отиде при Ники Китаеца, нашумял по някое време с любовната си афера с Азис. Осемнайсетгодишен ученик от Ловеч през декември 2008 г. също си тръна от шоуто на Луканов с препълнени джобове. В бг историята играта за кратко бе спряна, а водещият се зае с неуспешната Игра на късмета, след което се завърна отново всеки делничен ден от 18 часа.
Сделка или не е сред най-рейтинговите проекти на Нова телевизия, нарежда се сред игрите, които раздават най-много награди. Затова се радва и на дълъг тв живот, независимо че
оригиналът й е побългарен
Първото Deal Or No Deal излиза на бял свят в края на 90-те, а негов родител е холандската мегакомпания Ендемол. През 2003-а тръгва и 30-минутният вариант на шоуто, който дебютира в Италия и се превръща в номер 1 на Ботуша. Оттам започва успехите му по целия свят, но с голяма разлика в наградните фондове. В Белгия и в САЩ той е 1 млн. евро, в Испания – 600 хил. евро, във Франция – 500 хил. евро, в Германия – 250 хил. евро, а в Гърция – 200 хил. евро. Основният мотив за това са размерите на рекламните пазари. И тъй като българският е най-скромен, нашите късметлии могат да отмъкнат на банкера най-много 50 хил. евро. Сто хиляди лева у нас са като 200 хил. евро в очите на гърците, изтъква по този повод Луканов.
Изчисленията, но не само на българския вариант, пък показват, че играчите с очила печелят по-често, както и тези, които пият бира. Хората със сини очи имат по-малки шансове от тези с кафяви, а най-късметлиската кутия е ‘b92. Така или иначе, навсякъде играта има нестихваща гледаемост, а основният й конкурент е друга продукция на Ендемол с оригиналното заглавие Who Wants To Be a Millionairе, преведено като Стани богат.
Нова тв се специализира като основен носител на такива игри, въпреки че експериментира неуспешно с всякакви близки формати на знанието и късмета като Всички срещу един, да речем. Основният й конкурент – bTV, не дава особена воля на подобни начинания. Може би една от причините е пресекналият преди години апетит на екссобственика на bTV- Рупърт Мърдок, да придобие Ендемол. Тя е най-голямата независима продуцентска фирма в света, майката лидер на популярни формати като Биг Брадър, Стани богат, Страх и много други, от които нашенските продуценти непрекъснато заемат едно-друго.
Оригиналното заглавие Who Wants To Be a Millionairе е най-прякото доказателство, че в останалите държави участниците подлагат на изпитания знанията си срещу един милион. Рекордът е 2.18 млн. долара, докато
познанията на българите
са оценени максимум на 100 хил. лева. И за десет години никой не ги е прибрал, ако не броим бащата на водещата Искра Ангелова, който преди години отговори правилно на въпроса за тази сума. Само че не му я дадоха, тъй като Искра по това време беше част от екипа на Нова телевизия, а по регламент роднините не могат да участват. Така две петилетки никой не стига до финала пред Ники Кънчев. Според запознати не само сумата у нас била малка, но и въпросите твърде трудни. При все това интересът към играта не спадна. Продуцентите и медията обаче в момента са пенсионирали Стани богат. Една от причините е да се даде път на друга игра на подобен принцип, в която голямата награда е… пак 100 хил. лева. Дали пък 100 не е любимото число на продуцентите?
Няма точна формула за определяне на наградния фонд, заявява за БАНКЕРЪ Атанас Маринов от Блу Бокс ентертейнмънт. Продуцентът на Сделка или не твърди, че размерът на печалбите се влияе от броя на населението, покупателната му способност и не на последно място от обема на рекламния пазар в съответната държава. У нас официално, без комисионите и отстъпките, той се е свил до 329 млн. лева. Данните са за 2010-а и мечтата на бранша за увеличаване през 2011-а едва ли ще се сбъдне. Резултатите Асоциацията на рекламните агенции ще оповести официално през март.
Колкото до новата игра по Нова тв – Да ти паднат 100 хиляди, тя тръгва през пролетта и
отново е заемка от Ендемол
Форматът се играе в 30 държави и върви като Money Drop във Франция, The Million Dollar Drop в Австралия и Show me the money в Холандия. И при него на изпитание се подлага общата култура, само че се играе по двойки, чиято цел е след като получат наградата в началото, да успеят да я задържат. Затова трябва да отговорят на осем въпроса и да избегнат капаните. Регламентът обаче е малко по-сложен и едва ли ще предизвика интерес както към класиката Стани богат. Последното със сигурност ще липсва, най-малкото заради едно от глобалните си човешки открития – признанието на вътрешния министър Цветан Цветанов пред Ники Кънчев, че някога, далеч преди мисиите му в Мировяне, е бил общ работник. Ако законовите промени за хазарта действително спрат най-накрая начинания като Стани милионер или пък SMS за милиони, нищо чудно подробното изучаване на биографията на Цветанов да донесе някой ден 100 000 лв. на някого.
Едната от мимолетните игри, от чийто системен телефонен тормоз изпищя цяла България, наистина даде 1 млн. лева. Но малцина разбраха за това. Защо ли?