Пари има, действайте! Този призив от социалистическите времена ще се отправя все по-често към местните власти и бизнеса в Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора и Плевен. За развитието и благоустрояването на градовете са предвидени над 110 млн. лв. по Съвместна европейска инициатива за устойчиви инвестиции в градските райони (JESSICA), но ако общинарите и предприемачите не се размърдат, ще останат с празни ръце. Средствата не са разпределени поравно между шестте областни центъра, а ще се дават на конкурентен принцип и този, който е най-активен, ще получи най-много. Възможно е дори докато едни се ослушват, други да вземат всичко. При всички положения обаче битката за тези пари няма да е никак лесна.
На практика за милионите на JESSICAмогат да претендират както общини, така и фирми и обществени организации. По инициативата ще се финансира всичко, което би допринесло за подобряване на градската среда – социална инфраструктура, аквапаркове, картинг писти, ледени пързалки, развлекателни центрове, басейни, спортни съоръжения, киносалони, търговски центрове… Кметствата могат да участват и само подкрепяйки частните инициативи или предоставяйки терен или сграден фонд. Освен това Европейската инвестиционна банка, която е партньор на JESSICA , ще предоставя експертна помощ за подготовката на проектите.
Като иновативен инструмент, фокусиран върху по-ефективното усвояване на структурните фондове, JESSICA ще допринесe градовете ни да станат добро място за живеене, но и да излезем извън рамките на конвенционалните проекти, да направим възможното бизнесът по-активно да заработи. След Естония и Полша страната ни е третата в ЕС, която започва реалното прилагане на новия инструмент, който ще бъде в основата на проектите за регионално развитие през следващия програмен период, обяснява строителният министър Лиляна Павлова.
Казано накратко, парите са налице, само че има и определени условия за допустимост, които могат да се окажат сериозна спънка за тяхното усвояване. На първо място, проектът, с който ще се кандидатства, трябва да съвпада с общия устройствен план на общината, в която ще се реализира. Такива обаче днес имат само Пловдив, Бургас и Стара Загора. Варна, Русе и Плевен все още работят по въпросните документи и няма срокове за приемането им. Проблем е и липсата на интегрирани планове за градско възстановяване и развитие, които също са предпоставка за достъпа до финансирането. В тях е необходимо да са включени конкретните предложения, с които ще се кандидатства, но от шестте областни центъра засега само Бургас е обявил поръчка (на 30 януари) за разработването на такъв план. А в най-добрия случай подготовката му отнема около година.
Друго изискване е проектът да генерира приходи, така че направената инвестиция да се възвърне за определен период. Хубавото е, че този срок може да е една, пет или дори 20 години. Това, по думите на министър Павлова, дава възможност на фирмите да инвестират в големи начинания, като си направят дългосрочни планове и през това време получават приходи. По този начин, естествено, се създава икономическа активност и работни места, което е основната цел на Европейския съюз.
Интересна подробност е, че се разрешава проектите да бъдат изпълнявани и в частни терени, докато останалите европейски програми изискват задължително това да става на общински. Но още по интересно е кога ще започне същинската надпревара? Според Йордан Йорданов, директор на Фонда за градско развитие, който управлява JESSICA (виж карето), тепърва предстои да бъдат изработени вътрешните правила за оценка и класиране на проектите, след което ще може да се подават предложения. А с такива вече са готови Пловдив, Бургас и Плевен.
В Града под тепетата например искат да вземат пари за архитектурния резерват Старинен Пловдив, за социализиране на хълмовете, както и за облагородяване на районите около Централна и Сточна гара. Кметът Иван Тотев смята да представи пред JESSICAи проект за цялостно облагородяване на зоните за спорт и отдих, включително и изграждането на втори гребен канал и реконструиране и модернизиране на зоологическата градина. От своя страна Димитър Язов, който е председател на пловдивския Бизнес експертния съвет, е на мнение, че е удачно да се реализира проектът Красива Марица. Той бе подготвен преди няколко години и предвижда река Марица да стане плавателна в рамките на Пловдив с атракционни корабчета и места за развлечения по двата бряга.
Най-напред обаче, изглежда, е община Бургас, която по думите на кмета Димитър Николов се подготвя за тази програма от няколко месеца. Ние имаме достатъчно висок опит с реализирането на проекти по различни програми. Вече сме готови с няколко нови предложения – за аквапарк, за Бургас ленд, за картинг писта и за едно спортно съоръжение. Очакваме много по-голяма инициативност от частния бизнес. Хубавото на тази програма е, че дава много по-голяма свобода и инициативност на бизнеса, а не ангажира само общината. Така можем да освободим ресурс за работа по останалите инфраструктурни проекти. Ориентировъчната индикативна сума е 6 млн. лв., но зависи колко ще е участието и на частния партньор, каза Николов.
В Плевен на този етап са проведени две срещи между представителите на Фонда за регионално развитие, местната власт и бизнеса. Сред предложенията на частния сектор, които засега събират най-много привърженици, са построяването на нов басейн с фитнес и СПА комплекс, изложбен и панаирен център, изграждането на система за видеонаблюдение, проект за градска мобилност, за управление на отпадъците, за спортни съоръжения и медицински центрове за рехабилитация. Идеите на общината пък са да се изгради закрит плувен басейн на входа на парка Кайлъка на мястото на недостроената спортна зала и надземен паркинг зад мавзолея костница Свети Георги Победоносец в центъра, да се модернизира стадион Плевен, който в момента е в много лошо състояние и няма лиценз за ползване, да се реконструира бившият плувен комплекс Рай, както и да се построи закрита зала за тенис на мястото на бившето хандбално игрище. Кметът Димитър Стойков изтъкна, че общината няма да може да участва със съфинансиране по тези проекти, но е готова да предостави терени или сгради.
Макар че официалното представяне на инициативата JESSICA бе в Стара Загора, все още няма яснота какви са намеренията на този град. Единствено кметът Живко Тодоров прикани бизнеса да е по-активен и да предложи варианти за финансиране на подземни и надземни паркинги, спортни обекти и индустриалната зона. Още по-незаинтересовани изглежда са в Русе, тъй като идеи засега там липсват, въпреки че имаше обществена дискусия по темата. Колкото до Варна, определено тя е в най-незавидно положение, защото насроченото за края на януари представяне на инициативата пропадна и още не се знае кога ще се проведе.
nbsp;
Кой дава парите?
Портфейлът на JESSICA е над 110 млн. лв., от които близо 37 млн. се осигуряват от оперативната програма Регионално развитие, а останалите 74 млн. лв. са от Фонда за градско развитие (Urban Development Fund – UDF), учреден като смесено дружество между френската банка Societe Generale Expressbank, холдинг Елана, Елана инвестмънт и Balkan Advisors. Изискванията са 50% от парите да се усвоят до края на 2013-а, 80 на сто – до края на 2014-а, а остатъкът до 100% – до 30 юни 2015-а.
Максималният кредит, който Societe Generale Expressbank ще отпуска за одобрен проект, е 18 млн. лв., а самоучастието на кандидатите трябва да е не по-малко от 15% от общата стойност. Срокът за възстановяване на финансовата помощ е до 20 години. Най-вероятно лихвата по кредитите ще е 3 процента.
nbsp;
Коя е JESSICA?
Съвместна европейска инициатива за устойчиви инвестиции в градските райони (JESSICA)е създадена от Европейската комисия в сътрудничество с Европейската инвестиционна банка и Банката за развитие на Съвета на Европа. Целта й е да насърчава устойчивите инвестиции, растежа и разкриването на работни места в европейските градове. Инициативата е пилотен проект за финансов инженеринг на Евросъюза в рамките на сегашния програмен период и осигурява публично-частен инвестиционен подход към проектите за градско развитие.
nbsp;
София ще разполага със 75 млн. лева
Столичната община е включена самостоятелно, с отделен бюджет, в инициативата JESSICA. Размерът на средствата по оперативната програма Регионално развитие е 25 млн. лв., но те ще се увеличат до 75 млн. лв., след избирането на холдингов фонд, който да ги управлява. Според главния архитект на София Петър Диков първите проекти на общината, които могат да се осъществят по линия на този инструмент, са в сферата на паркирането на частни терени и развиване на ромските квартали.