Цената на братската помощ

Migration Image

Президентът на САЩ – Барак Обама, ще трябва да върне 200 хил. долара от своя избирателен фонд. Това е размерът на сумата, внесена от двамата братя Кардона, които до неотдавна бяха сред най-активните спонсори на изборната му кампания. Те обаче забравили да предупредят, че третият им брат има сериозни неприятности със закона, при това и от двете страни на американо-мексиканската граница.

Републиканците потриват радостно ръце. Нищо че партията им все още не може да определи съперника на държавния глава на предстоящите избори. Затова пък компроматът срещу Брака Обама, с който разполагат, при правилна употреба може да се окаже убийствен и дори да осигури победата на републиканския кандидат.Американските медии се надпреварват да твърдят, че сред спонсорите на президента са се промъкнали истински престъпници. Това, че гангстерът е един и че не е спонсор, а само роднина на спонсори, е нищожна подробност за специалистите на черния пиар .

Обама има всички основания да бъде много недоволен от помощниците си, отговарящи за финансирането на изборната му кампания. Вероятно онзи от тях, който се е съгласил да вземе над 200 хил. долара от братята Алберто и Карлос Кардона от Чикаго, вече е загубил работата си. Двамата мексиканци по националност внесли в Националния комитет на Демократическата партия максималната позволена по закон сума – по 30 хил. долара всеки. Те прехвърлили пари и в други партийни фондове, като привлекли и още няколко спонсори. Тогава никой не забелязал нищо нередно. Всичко се промени преди броени дни, когато New York Times публикува документи, намерени в Мексико. От тях става ясно, че Алберто и Карлос имат още един брат – Хуан Хосе Рохес по прякор Пепе, който многократно е нарушавал закона както в САЩ, така и в Мексико. През 1990-а той е обвинен в мошеничество и злоупотреба с обществени пари. Затова получава петгодишна затворническа присъда, която обжалва. Четири години по-късно, малко преди да влезе зад решетките, е арестуван в Ню Мексико по подозрение за търговия с наркотици. След като е освободен под гаранция, Пепе благополучно се скрива в Мексико. Разбра се също, че единият от братята – Алберто, продължава да поддържа с него не просто роднински, но и делови отношения, двамата имат съвместен бизнес. Нещо повече, роднините дори предприемат действия да го спасят от наказателно преследване. В края на 2011-а Алберто и Карлос Кардона се опитват безуспешно да измолят от губернатора на Айова официално снемане на обвиненията срещу Пепе. Междувременно името на Хуан Хосе Рохес Кардона лъсна и в WikiLeaks. Ако се вярва на телеграмите на американски дипломати, публикувани миналата година на скандалния сайт, през 2006-а Пепе бил заподозрян в незаконни пожертвования в размер на общо 5 млн. долара за избирателните фондове на редица мексикански политици. Както и в организирането на поръчково убийство през 2009-а.

Парите на братята Кардона ще бъдат върнати, но екипът на Обама е изправен пред труден избор заради деликатна ситуацията. Оправданията биха могли да доведат до загубата на гласове на избиратели. Възможни са и контраразобличения, ако се разровят списъците на спонсорите на републиканците. Така или иначе минусите за и без това разклатения имидж на Обама са неизбежни.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст