За какво глобяват силните на деня

По думите на Тръмп властите на Палм Бийч го лишават от правото му на свобода на словото.

Президентите и премиерите на различни държави също плащат глоби. Те имат твърде много привилегии, но все пак си остават граждани на съответната страна като всички останали. Случва се и те да нарушат законите, което означава, че са длъжни да носят отговорност. Дали това е така? И какви административни наказания инкасират силните на деня?

За изключване на интернет

nbsp;

Египетският съд санкционира бившия президент Хосни Мубарак и няколко от неговите министри с 90 млн. долара за изключване на телекомуникациите. Според присъдата на магистратите Мубарак, бившият премиер-министър Ахмед Назиф и бившият министър на вътрешните работи Хабиб ал Адли са виновни за нанасяне на ущърб на икономиката на Египет, тъй като са издали заповед за изключването на интернет и мобилните телефонни връзки по време на масовите протести през януари 2011-а. Мубарак трябва за плати глоба в размер на около 33 млн. долара, Назиф – 7 млн., а Ал Адли – над 50 млн. долара.

Британският мобилен оператор – компанията Vodafone , съобщи, че през януари миналата година била принудена заедно с други фирми, действащи на телекомуникационния пазар в Египет, да преустанови услугите си по нареждане на местните власти. Причината е, че активисти на опозицията използвали много социални мрежи като Facebook, за да организират протестни акции.

Изпреварване с невалидна шофьорска книжка

nbsp;

Служители на пътната полиция на Парагвай глобиха президента на страната Фернандо Луго с над сто долара за нарушаване на правилника за движение по пътищата. По думите на началника на пътната полиция – Едуардо Пета, докато управлявал форда сия държавният глава извършил забранено изпреварване, след което бил спрян и получил акт за 104 долара.

Междувременно се установило, че свидетелството за правоуправление на Луго е с изтекъл срок. Когато се приближих до колата, видях, че самият президент е зад волана. Обясних му защо съм го спрял и му поисках шофьорската книжка, която се оказа невалидна, съобщи Пета в ефира на радио Nanduti.

След написването на акта за глоба Луго се преместил на задната седалка, без да каже нито дума. После един от телохранителите му седнал зад кормилото и автомобилът на парагвайския лидер продължил пътя си.

Под дипломатическо прикритие

nbsp;

На американския президент Барак Обама бе наложена глоба в размер на 120 фунта за неплащане на таксата, дължима при влизането в центъра на Лондон. Отначало санкцията беше само пд една от колите в автомобилната колона на Обама, а лимузината на президента не била разпозната от автоматичната система за фиксиране на превозните средства, влизащи в центъра на Лондон. Номерът не бил разчетен, тъй като кадилакът на държавния глава се движел твърде близо до придружаващите автомобили.

В рамките на визитата на Обама в британската столица кметът на Лондон – Борис Джонсън, помоли президента да плати таксата за влизане в градския център в размер на 10 фунта за всяка кола в автоколоната. Но посолството на САЩ отказа да внесе сумата, позовавайки се на Виенската конвенция от 1960-а за дипломатическите отношения, в която се забранява взимането на данъци от дипломатически мисии. На свой ред властите на Лондон заявиха, че таксата за влизане в центъра на града не е данък и затова не попада под действието на този документ.

По данни на британското външно министерство САЩ не са плащали въпросната такса над 45 хил. пъти, което прави общо около 5 млн. фунта. Русия дължи по същия параграф 4.4 млн. фунта, Япония – 3.5 млн., Германия – 3.4 млн., а Нигерия – 2.6 млн. фунта. От министерството изброяват общо 14 държави, чиито неплатени такси надхвърлят 1 млн. фунта.

Пиеш – плащаш

Сръбският президент – Борис Тадич, беше глобен за употреба на алкохол на стадиона в Белград. Санкцията е в размер на около 400 евро. Полицията предяви на президента на Сърбия обвинение за нарушаване на закона, след като в местните вестници се появиха негови компрометиращи фотографии. На тях се вижда как Борис Тадич в компанията на спортния министър и шефа на сръбската федерация по футбол се радват на победата на националния отбор над румънците с чаши шампанско в ръка.

Белградската дирекция на полицията предаде на съда материали за възбуждане на дело срещу Борис Тадич и още няколко чиновници за административно нарушение. В изявлението си пред магистратите президентът призна вината си: Не знаех, че употребата на алкохол, дори само за наздравица, е забранена и изцяло признавам отговорността си за извършеното нарушение. Борис Тадич реши да не се позовава на имунитета си, който притежава в съответствие с конституцията на страната. Известно е, че заплатата на сръбския президент е в размер на около 2 хил. евро.

Наказание за бъбривост

Президентът на Тайван – Ма Инцзю , се изръси с 15 хил. долара за разгласяване на данни от анкета на избирателите в навечерието на изборите. Както съобщиха представители на избирателната комисия, държавният глава, който е и лидер на една от партиите, участващи в надпреварата, пренебрегнал закона, съобщавайки в пряк ефир по телевизията резултатите от допитването десет дни преди гласуването. Представители на пропрезидентската партия заявиха, че лидерът им ще плати глобата.

Подранила агитация

nbsp;

Бразилският президент – Луис Игнасио Лула да Силва, беше санкциониран за нарушаване на правилата за агитация на изборите за държавен глава. Съдът прецени, че в речта си при откриването на спортен комплекс през май 2010-а Да Силва си е позволил да агитира в полза на тогавашния шеф на президентската администрация Дилма Русеф. Говорейки за нея, той изразил надежда, че гласът на народа ще направи правилния избор.

Началото на предизборната кампания било определено за април 2010-а, поради което съдът постанови, че Луис Игнасио да Силва е нарушил регламента, агитирайки за своя кандидат цял месец по-рано. Магистратите задължиха президента да плати глоба от 2800 долара.

Санкция за монопол

nbsp;

Мексиканският милиардер Карлос Слим Елу бе принуден да плати рекордната сума от 1 млрд. долара. Той е собственик на най-голямата телекомуникационна компания в страната America Movil и нейното дъщерно предприятие Radiomovil Dipsa (Telcel).

Мексиканската Федерална комисия по конкуренцията обвини компанията на Слим в завишаване на тарифите за роуминг и входящите разговори. Комисията счита още, че America Movil непрекъснато вдига цените за предоставяне на наземни мрежи за мобилна връзка на конкурентите си.

Телекомуникациите са основният бизнес на Карлос Слим, който от 2010-а е най-богатият човек в света според класацията на списание Forbes.

88 млн. долара и затвор за корупция

nbsp;

Окръжният съд на Пекин наказа един от най-богатите жители на Китай, основателя на най-голямата в държавата търговска верига за електроника – Хуан Гуанюй, на 14 години затвор и солидна глоба от 88 млн. долара. Така той стана поредната жертва на мащабната кампания за борба с корупцията в страната. Милиардерът, чието състояние преди две години се оценяваше на 6.2 млрд. долара, забогатя благодарение на основаната заедно с брат му верига за продажба на битова техника Gome Electronics.

Не стърчи или плащай

Съдът в Палм Бийч в щата Флорида осъди милиардера Доналд Тръмп да плаща по 1250 долара дневно, защото височината на пилона на американското знаме край дома му надвишава почти два пъти разрешеното ниво. Според законите на Флорида прътът, на който се закрепя флагът, не може да е по-дълъг от 12 м и 80 сантиметра. А пилонът в имението на Тръмп се издига на 24 м височина.

Тръмп обаче вече е подал насрещен иск за 25 млн. долара. В него той твърди, че като му забраняват да окачва знамето на по-голяма височина, градските власти го лишават от правото на свобода на словото, което му е гарантирано от конституцията.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст