Топлинните счетоводители да отчитат уредите за дялово разпределение на топлинната енергия в домовете по-често от веднъж годишно, с което да се избегне изкривяване на сметките за парно отопление. Това заяви пред журналисти председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев след днешното открито заседание на регулатора.
Високите сметки, получени от абонатите за януари, се дължат на начина, по който топлинните счетоводители ги формират – на базата на прогнозни данни. С нашите специалисти работим по въпроса с промяната на методиката. Начинът им на работа и формиране на сметките вече е показал някои недостатъци, които трябва да се отстранят, посочи Семерджиев. Според него най-честите причини за високите сметки са изчисляване на изразходената топлинна енергия на база минало потребление и кражбите на топлинна енергия в кооперациите.
Шефът на ДКЕВР обясни, че регулаторът и парламентарната комисия по икономика, енергетика и туризъм подготвят законодателни промени, които да подобрят работата на топлинните счетоводители и отношенията между потребителите и топлофикационните дружества. Една от промените е свързана предвижда отчитане на уредите за дялово разпределение по-често от веднъж годишно. Освен това, според регулатора, топлофикационните дружества трябва да бъдат стимулирани сами да извършват отчетите на изразходваната енергия, като участват на пазара заедно със счетоводителите.
Семерджиев пресметна, че ако през тази година сме ползвали парно колкото през 2011-та, не би трябвало да получим сметки по-високи от 7-8% до 14 на сто, като процентът е различен при всички топлофикации в страната. Ето защо всеки, който се съмнява в коректността на сметката си за парно, може да подаде жалба в комисията за енергийно и водно регулиране, уточни още той. Практиката показва, че повечето от жалбите са свързани с изкривявания в топлинното счетоводство на база прогнозни резултати, както и заради кражби в етажната собственост, посочи още шефът на енергийния регулатор.