Първоначалните отзиви за започналия тази седмица процес в Бразилия срещу шампиона по вдигане на тежести Гълъбин Боевски не предвещават оптимистичен завършек.
Първото заседание по делото се състоя във вторник в районния съд в Гуарульос, където по принцип се гледат делата на лицата, арестувани на международното летище Кумбика в Сао Паулу за трафик на наркотици. Решено бе делото да се води при закрити врата. Сред присъстващите на процеса е бил и временно управляващият посолството на България в Бразилия Мануел Насименто.
По време на първото заседание съдията е разпитал двама свидетели – служителка в хотела, в който пребивавал Боевски с дъщеря си Сара, и един федерален полицай. Пред бразилските съдии е говорил и самият олимпийски шампион по щанги. Той повторил тезата си за невинност, известна от множеството му интервюта напоследък. Щангистът разказал подробно с какво се занимава и подчертал, че не може да има нищо общо между спорта и дрогата.
Не съм нито трафикант, нито муле, нито престъпник. Не съм в такива среди!, категоричен бил Боевски пред съдията в Гуарульос. Българинът предположил, че е взел грешни куфари, които са били предназначени за друг човек.
Добрата новина е, че са приети всички писмени доказателства, подготвени в София, които се отнасят включително и до обществения статус на Гълъбин Боевски, заяви тези дни Ивайло Дерменджиев, юридически съветник на Гълъбин Боевски. Той твърди, че една част от доказателствата, които са му поискани в писмен вид, не са били допуснати за разглеждане. Сред тях са записите от мобилния телефон на шампиона, записи от камери на МОЛ-а – за да се установи откъде евентуално са купени фаталните куфари. Гледайки как върви процедурата по събирането на доказателства, аз съм скептичен за изхода на делото, каза Дерменджиев.
Преди процеса бразилският адвокат на щангиста Леандру Перейра заяви, че не допуска Боевски да бъде осъден и се надява той да бъде оправдан. Сега обаче и чуждият правник е резервиран за положителния финал на процеса. Перейра е отчаян, че куфарите, в които е бил скрит наркотикът, са били до такава степен деформирани, че не може да се разбере дори каква марка са. А според разследващи от нея би могло да се разбере от кой магазин са купени. По тази причина никой не може да потвърди версията на българина, че ги е купил от МОЛ в близост до градчето, където се е провел турнирът по тенис, в който е участвала дъщеря му.
Присъдата срещу Гълъбин Боевски ще бъде произнесена до четиридесет дни. Според юристи този срок бил по-дълъг от обичайния за Бразилия. Причина за това бил фактът, че процесът се води само от един-единствен съдия вместо от двама, както било обикновено. Наскоро бяха излъчени интервюта със затворници, които излежават различни присъди за трафик на дрога в бразилска тюрма и те бяха на мнение, че шансовете на българския спортист да отърве решетките са почти нулеви… Без да щем, се налага сравнение с българската съдебна практика – наркоделата се точат с години и накрая подсъдимите се разминават със символични присъди.
Олимпийският шампион Боевски бе задържан със 7.2 кг кокаин на летището в Сао Паулу през октомври миналата година, докато се прибираше от турнир по тенис, в който участва дъщеря му Сара. Обвинението срещу него бе повдигнато на 5 декември 2011 година. То е за трафик на наркотици при утежнени обстоятелства заради огромното количество на дрогата. Преди време бе отхвърлено искането на спортиста да бъде освободен под гаранция или да излезе под домашен арест и сега той чака развръзката на процеса в затвора в Итаи.
nbsp;
nbsp;
В телевизионно интервю през седмицата майката на олимпийския шампион Стела Боевска заяви, че вярва в невинността на сина си и е позитивно настроена. Тя очаква от съда в Бразилия да бъде обективен, да разгледа всички документи, които са предоставени. Майката обяснява, че Боевски въобще не е се е държал истерично на летището в Сао Паулу , както твърдят ченгетата, които са го задържали. Боевска отрече нейната снаха Красимира да е започнала да продава имуществото на семейството. Майката изрази надежда – ако синът й все пак бъде осъден, да бъде прехвърлен да излежи присъдата си в България, за да може да го вижда.
nbsp;
nbsp;
Глас от форума
Бивш служител съм на Боевски от първия му фитнес. Няма да коментирам въпросните супер нелепи оправдания. Само ще ви кажа, че средата, в която той се движи, е 100% криминална. Фитнесът , макар и печеливш, се ползваше за пране на пари. Истинският му собственик е Валтер Папазки. Новият му фитнес е 100% на загуба и е създаден с единствената цел пране на пари. Манталитетът на нашият спортен герой е като на циганин от гарата. Винаги мисли как да прецака някой, как да мине тънко… Още през 2004-2005 г., Боевски вкарваше кафе от Бразилия… Истинската роля на кафето бе съвсем различна. Криеха се данъци, нямаше осигуровки за служителите. С течение на времето започнах да сглобявам картинката. Там идваха да тренират хората от ударната бригада на Валтер, горните помещения за гимнастика се държаха от жената на Златко Б. Няколко пъти дойде и Любо Чука.
Първият фитнес на шампиона – Боевски 2000, се намира на бул. Евлоги Георгиев N38 – стадион Васил Левски, сектор А, вход 1. Центърът е открит с помощта на експерти от италианската фирма Panatta Sport. През май 2010 г. Гълъбин Боевски откри и втория си фитнес-центърЦариградско шосе 115.
nbsp;













