Смразяващият дъх на неотминаващата криза се усеща най-силно, когато прегледате обявите за продажби на големи ипотекирани имоти. Прави впечатление, че през два-три месеца се появяват обекти, на които кредиторите се мъчат да намерят купувачи от доста дълго време. Такъв е случаят с Ремонтно възстановително предприятие Кьоне, което е част контролираното от Васил Божков Железопътна инфраструктура – холдингово дружество АД. Заради задълженията си към ОББ имотите на компания за втори път се предлагат на търг. Оферти се приемат до 24 април, като сега първоначалната цена е 10.8 млн. лв. – с близо 3.45 млн. лв. по-малко в сравнение с тази, която бе обявена за първото наддаване през декември. Ако и този път не бъде намерен кандидат, който да плати поне минималната цена, най-вероятно банката ще придобие имотите на предприятието заедно със сградите, машините и съоръженията в тях и ще продължи да води преговори без посредничеството на частни съдебни изпълнители. Според мениджърите на кредитната институция интерес към покупка на активите на фирмата има, но кандидатите са наясно с пазара у нас и изчакват, за да получат по-добри финансови условия.
Имотът на още един отколешен нередовен длъжник на ОББ за пореден път е изнесен на търг. Става въпрос за прословутия Мотел Божур, чийто собственик е дружеството Интер Булгериан Пропъртис Емералд, което сега се управлява от Крум Лазев. Първоначалната цена, от която сега започва обявеното наддаване, е 4.92 млн. лева – с 500 хил. лв. по-малко от обявената на търга през януари и с 600 хил. лв. по-малко в сравнение с неуспешния търг през септември 2011-а. Отсега е ясно обаче, че дори да бъде намерен купувач за мотела, получените пари ще стигнат да покрият едва една трета от задължението на фирмата към банката.
Впрочем компаниите, управлявани от Лазев , са замесени в няколко доста големи скандала със своите кредитори, които ги обвиняват в некоректност. Такъв е случаят с БТ Пропъртис, което през 2008-а наема бившия Детмаг в София от ДСК Лизинг, но не плаща договорените вноски, поради което лизинговото дружество прекратява договора. Вместо да се изнесе обаче, БТ Пропъртис предявява иск за 1 855 759.61 лв. към наемодателя си и започва да върти финансови и юридически схеми, които до момента не дават възможност на лизинговата компания, която е собственик на Детмаг, да си върне имота.
Не само ОББ обаче страда от свития пазар за големи недвижимости. Жертва на строителния бум и на предприемаческата истерия в бизнеса с имоти е и УниКредит Булбанк. Това се вижда от обявата за публична продан на столичен имот, който е собственост на компанията Младост Тауър ООД . Тя пък е собственост на базираната в офшорната зона Панама Герцема холдингс. Въпросният холдинг е собственик на още пет дружества у нас, между които са Бос Билдинг, Леомедо, Стримо и Фриго Трафик, за които няма публични данни да имат проблеми с неуредени задължения. Инвестиционните намерения на Младост Тауър обаче са били сринати от колапса на имотния пазар и то не може да върне на банката задължението си от 4 млн. евро. Сега ипотекираният терен е обявен за продажба на търг, като първоначалната му цена е 5.37 млн. лева. Няма да е изненада, ако след-месец два отново видим същия имот да се продава, но за много по-малка сума.