Европейската комисия внесе жалба в Световната търговска организация (СТО) срещу наложените от Аржентина ограничения за внос на стоки, като по този начин засили още повече напрежението между латиноамериканската държава и нейните търговски партньори. Европейският комисар по търговията Карел де Гухт заяви, че ограниченията нарушават международните търговски правила и трябва да бъдат премахнати.Както и че те причиняват истински вреди на европейските компании, засягайки работни места и европейската икономика като цяло.
В началото на годината Аржентина обяви нови правила за вноса на стоки, които влязоха в сила от 1 февруари 2012-а. Според тях за всяка една сделка за внос в страната се изисква регистрация, преглед и предварително одобрение. Освен това е наложено изискване към компаниите да балансират вноса със съответен износ. Така в резултат на новите правила се създаде голямо забавяне в доставките, както и огромни разходи за много от страните членки на ЕС, които изнасят за Аржентина. Само през 2011-а експортът на общността към южноамериканската държава е бил на стойност 8.3 млрд. евро. Евросъюзът е и най-големият инвеститор в Аржентина, като същата 2011-а вложенията му в области като телекомуникации, автомобилостроене и енергетика са в размер на 49.5 млрд. евро. Старият континент е и вторият по големина пазар за аржентинска продукция след Бразилия.
В допълнение към търговските ограничения президентът на Аржентина – Кристина Фернандес де Кирхнер, взе решение през април да национализира 51% от най-голямата петролна компания YPF, контролирана от испанската Repsol. Испания нарече този ход произвол и подчерта, че е решена да предприеме всички необходими действия, за да окаже натиск върху аржентинските власти. Още повече че ефектът от тази национализация може скоро да бъде усетен и в сектори далеч от енергийния. Испания е най-големият външен инвеститор в южноамериканската страна и няма да е неочаквано, ако това решение бъде последвано от оттегляне на испански банки, както и от фирми в сферата на услугите и телекомите. Според Европейската комисия обаче жалбата й в СТО не е свързана с това конкретно решение. Случаят с YPF e предизвикал дискусия в ЕС относно цялостната търговска и инвестиционна политика в Аржентина, които според Де Гухт стават все по-лоши.
Като първа стъпка Еврокомисията отправи искане за консултации към Световната търговска организация или формално желание за преговори в опит за решаване на проблема. В случай че те не дадат желания резултат в рамките на 60 дни, ЕС може да изиска СТО да сформира комисия от трима съдии, които да се произнесат по казуса. Целият процес ще отнеме вероятно около година. В случай че Общността победи, световната организация ще може да принуди Аржентина да приведе своите търговски правила в съответствие с действащите в международната търговия. Европейският съюз обаче ще е ангажиран да проконтролира процеса и това би могло да го забави още повече.
САЩ, Япония, Южна Корея и Австралия също се обявиха против новите ограничения, наложени от Аржентина. Действията на Кристина де Кирхнер очаквано бяха подкрепени от Уго Чавес – левия президент на Венецуела, от боливийския президент Ево Моралес, както и от уругвайския Хосе Мухика. Но те предизвикаха сериозно напрежение в отношенията с Бразилия, като в отговор и най-голямата държава в Южна Америка въведе бюрократични спънки за вноса на основни аржентински стоки. Съединените щати също отмениха безмитния внос на някои аржентински продукти.
В тази напрегната обстановка европейският комисар Де Гухт отбелязва, че досега Аржентина не е представила никакво доказателство за предприемането на някакви реални стъпки за облекчаване на ситуацията.И призовава Буенос Айрес да ревизира или да отмени напълно всички ограничения, които затрудняват вноса от Европа. В следващите седмици и месеци предстои да разберем дали аржентинците са склонни да жертват привилегиите, които имат като член на Г20, следвайки досегашния си курс, или в крайна сметка ще отстъпят пред силния международен натиск.