Увеличението на тока с до 10% от 1 юли се дължи до голяма степен на присъединяването към енергийната система на електричество от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Това стана ясно от днешното открито заседание на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).
Според нейния председател Ангел Семерджиев около 6% от повишението се дължи именно на включването на зелена енергия. Останалите 4% ще са за компенсиране на разходите, които останалите електроцентрали са направили, както и за изкупуване на електроенергията от АЕС bdquo;Гълъбово.
На заседанието представителите на НЕК заявиха, че за периода от юли миналата година до юли 2012-а са компенсирали загуби в размер на 98 млн. лв. в следствие на изкупуването на енергията, произведена от ВЕИ. За следващия програмен период се очаква тези загуби да достигнат 132 млн. лева.
Семерджиев увери, че предстои промяна по отношение на изкупните цени на ток от възобновяеми източници, като се предвижда тя да бъде намалена средно с 35-40 процента. Според него през следващите години се очаква цената на този вид енергия да се понижи значително, заради намаляване на разходите за закупуване на соларни панели, ветрогенератори и други.
За сметка на това обаче конвенционалните електроцентрали ще трябва да заплащат все по-големи такси за изхвърляните от тях въглеродни емисии, което вероятно ще доведе до изравняване на цените , коментира още Ангел Семерджиев.
По време на заседанието с представители на топлофикационните дружества в страната бяха обсъдени предложените от регулатора нови цени на топлинната енергия.
ДКЕВР вече предложи цената на парното, произвеждана от Топлофикация bdquo;София да се увеличи с 0.5%, а на тези в Пловдив, Бургас и Варна – да бъде намалена съответно с 29.6%, 20.3% и 15.8 процента.
Причината за исканото поскъпване в столицата и намалението в другите три града е заради това, че столичната топлофикация не е инвестирала в инсталации за т.нар. когенерация, при която се произвежда и електричество, уточни още шефът на ДКЕВР.