Съветът на директорите на банката на Ватикана (с официално название Istituto per le Opere di Religione – IOR) единодушно гласува вот на недоверие към президента на институцията Еторе Готи Тедески. Главното основание за оставката му, посочено в съобщението за медиите, е неспособност да изпълнява първостепенни функции. Според съвета на директорите оттеглянето на финансиста е необходимо за поддържане на жизнеспособността на банката, без да се споменават повече подробности. Тедески също отказа всякакви коментари с формулировката: По-добре е да замълча, иначе ще кажа лоши неща, и добави, че е пострадал заради прозрачността на своята работа.
От 2010-а името на Тедески фигурира в полицейско разследване, което засяга възможно пране на пари. Банкерът бе заподозрян в нарушение на нормите за предотвратяване на подобни действия, без обаче да става дума за пране на пари. През юли тази година експертната група на Съвета на Европа за оценка на мерките за борба с прането на пари и финансирането на тероризма – Moneyval – трябва да излезе с решение дали практиките във Ватикана съответстват на международните стандарти. Не е изключено оставката на Тедески да е свързана именно с дейността на европейските експерти. Друга причина за оттеглянето му биха могли да бъдат разногласията между представители на Светия престол по въпроса докъде трябва да се простира прозрачността във финансовата дейност. За тези спорове стана известно в началото на 2012 -а от документи, изтекли към медиите.
Според Джон Алън, специалист по Ватикана, Светият престол би могъл да се е разочаровал от Тедески, тъй като той бил нает, за да хармонизира дейността на IOR с международните стандарти и да бъде в крак с всички изисквания. Президентът на банката обаче влизал в работния си кабинет не по-често от два пъти седмично. И то за да си провери пощата и да рекламира собствените си книги и лекции – коментира Алън. Тедески също не отрича, че управлението на банката на Ватикана му отнема малко от времето. Една от причините за оставката на финансиста Алън вижда и във факта, че Тедески така и не успял да се сработи с генералния директор на банката Паоло Чиприани.
Да припомним, че през 80-те години IOR се оказа в центъра на скандала, свързан с краха на Banco Ambrosiano, която бе заподозряна във връзки с мафията и чийто главен акционер бе Ватиканът. От 1989-а до 2009-а институцията се оглавяваше от Анджело Калоя, първия й топмениджър без духовен сан, който след това бе заменен с Тедески, представител на испанската финансова група Santander.
През лятото на 2010-а стана известно, че банката на Ватикана заедно с десет други италиански финансови структури са предизвикали интереса на прокуратурата, която разследваше схема за пране на пари и неплащане на данъци. Самият IOR привлече вниманието на правоохранителните органи, след като бяха получени данни за операциите по една от сметките, открити в него с обща сума 180 млн. евро. През септември финансовата полиция замрази в сметка на банка Credito Artigiano 23 млн. евро, принадлежащи на IOR. Това бе направено по искане на Централната банка на Италия, която установи опит за превеждането на тази сума в сметките на анонимен бенефициант в банките JP Morgan Frankfurt и Banca del Fucino. Тогава Светият престол подкрепи Тедески и изрази увереност, че нито един служител на банката не би могъл да извърши нарушение на закона.
nbsp;
IOR е основан през лятото на 1942 г. по разпореждане на папа Пий Дванадесети. В устава му се казва, че е създаден, за да приема плащания и да управлява ресурсите на религиозните организации. Президентът на институцията се подчинява на комисия от петима кардинали и на папата. Банката няма акционери. Тъй като се смята, че активите на IOR не са собственост на Светия престол, в годишния статистически справочник Annuario Pontificio информацията за него се споменава в раздела за благотворителните фондове. Банката не публикува данни за финансите си, но според оценката на специалисти активите й са в размер на 5 млрд. долара.
nbsp;