УПРАВЛЯВАЩИ ДРУЖЕСТВА
ЯНУАРИ – МАРТ 2012
Всяко тримесечие от 2006 г. насам БАНКЕРЪ представя за този период банковата си класация и два други свои анализа: за резултатите на управляващите дружества и на дружествата – инвестиционни посредници. Целта ни е да покажем промените в тези сектори на небанковия финансов бизнес у нас. Годишният цикъл завършва с награда за най-успешните мениджъри на такива дружества. Призът за най-добро управляващо дружество у нас за 2006, 2007, 2008 и 2009 г. получи Елана фонд мениджмънт АД. През 2010-а наградата заслужи ДСК Управление на активи АД, а през следващата 2011-а я сподели заедно с Райфайзен асет мениджмънт (България) ЕАД.
В този брой на вестника представяме дейността на управляващите дружества, преценена през критериите на класацията ни за първото тримесечие на 2012 година. Данните, които са използвани при подреждането, са получени от самите компании, от Комисията за финансов надзор и от собствени изчисления на редакцията. Те обхващат периода от 1 януари до 31 март.
nbsp;
КРИТЕРИИ ЗА КЛАСИРАНЕ
Пет са критериите, които използваме при класирането на управляващите дружества:
– нетна стойност на публично набраните активи (т.е. тези, инвестирани в колективни инвестиционни схеми и инвестиционни дружества от затворен тип); – нетна стойност на активите под доверително управление (в индивидуални портфейли, управлявани по преценка на управляващото дружество, без специални нареждания от клиенти);
– брой на управляваните колективни инвестиционни схеми и инвестиционни дружества от затворен тип;
– средни активи на клиент под доверително управление;
– брой на индивидуалните клиенти.
Подреждането се извършва по точки, като първите десет по всеки критерий се премират с 10, 9, 8 и т.н. в низходящ ред, а за да участва дадена компания в крайното класиране, тя трябва да е била в Топ 10 поне по два от петте показателя. Максималният възможен брой точки, които едно дружество може да получи, е 50.
nbsp;
Бизнесът за управление на активи у нас показа известни признаци на съвземане в началото на тази година. Oбщата стойност на активите на българските инвестиционни фондове през първото й тримесечие нараства с 10.07% и най-голям принос за този резултат има доброто представяне на консервативните инвестиционни схеми. А то се дължи най-вече на добрите равнища на лихвите по банковите депозити. Заедно с това обаче спадът на БФБ-София и ниските цени топят активите на управляващите дружества в акции – и като стойност, и като част от общите активи. Единствено фондовите борси в балканските страни и в Руската федерация все още привличат интереса на някои от компаниите и им осигуряват по-добра доходност. Определено може да се каже, че напорът да се теглят средства от договорните фондове през периода е овладян и това помогна за известно стабилизиране на сектора.
Домакинствата обаче продължават да спестяват, което показва страховете от случващото се у нас, а и за бъдещето. Лошото е, че докато парите на населението, депозирани в банките, са с ръст от 34% спрямо вложенията преди година, кредитирането се е увеличило само с 3.1% на годишна база. Така че тези натрупвания са резултат от пасивно получаване на приходи (заплати, наеми и други подобни), а не от стопанска дейност. Раздвижването на тази депозитна парична маса е повече от наложително.
Прогнозите за възстановяване на капиталовите пазари през тази година все още са предпазливи. Очаква се тенденцията за свиване на лихвите по депозитите да накара инвеститорите да търсят нови възможности за вложения. Суровините се очертават като една такава атрактивна ниша. Анализаторите посочват като възможни мишени за инвеститорите и пазарите в Централна и Източна Европа. Така че управляващите дружества ще трябва да се справят в следващите месеци с много нови предизвикателства, най-вече по отношение на начините за рекламиране на предлаганите от тях финансови продукти и услуги. В същото време някои от тях се насочиха към преструктуриране или организиране на фондове в определени ниши, които да разнообразят портфейлите им.
Нова тенденция се оформи през първото тримесечие на 2012-а. Компаниите започнаха да преобразуват инвестиционните си дружества от отворен тип в договорни фондове – вече го направиха Златен лев и КД Пеликан. Още три фирми предвиждат да гласуват на предстоящи общи събрания на акционерите подобни решения.
Преброяването в регистъра на Комисията за финансов надзор показва, че в края на март броят на управляващите дружества, които имат лиценз за извършване на дейност, продължава да намалява. Те са вече тридесет и две, при тридесет и четири през първата четвърт на 2011-а. Българският пазар е твърде малък за такъв голям брой играчи и обратният процес – на затваряне на дружества или на консолидация – не закъсня. Трудностите, които изпитаха някои от фондмениджърите ги принудиха да излязат от проекта си и да продадат акциите си. По този начин Частна предприемаческа банка Тексим влезе в сегмента, като закупи 100% от капитала на Болкан Капитал мениджмънт.
Финансовата криза постави натясно неподготвените и през първото тримесечие на тази година някои от управляващите дружества започнаха да ликвидират фондове или да връщат лицензи. През февруари Комисията за финансов надзор отне издаденото на Интеркарт Инвестмънт АД разрешение да организира и управлява договорния фонд Оптима Селект. Ултима Капитал мениджмънт пък остана без своя лиценз за извършване на дейност като управляващо дружество.
От 32-те управляващи дружества през първото тримесечие само седемнадесет успяха да вземат точки, а осем от тях продължиха съревнованието за първото място в крайното подреждане съгласно правилата. Три от компаниите са били номинирани и по петте критерия и това, естествено, ги изведе на стълбицата на победителите. В подреждането за тримесечието няма съществени размествания, а челната петица отпреди година отново е на върха. Спази се обаче и традицията за обновление на списъка на номинираните – този път с две нови дружества. ОББ асет мениджмънт и Капман асет мениджмънт се върнаха на сцената, като изместиха Болкан капитал мениджмънт, Статус капитал, ЦКБ асет мениджмънт и Ултима Капитал мениджмънт. Новаците заеха места във втората половина в класацията.
Амбициозният екип на фонд мениджъра на Банка ДСК приложи добре премерена стратегия и с равномерно представяне по всички показатели (и едно първо място) увеличи точковия си актив и измести Райфайзен асет мениджмънт (България) от върха. Дружеството събра 45 от максимално възможните 50 точки, започвайки щурма от второто място в края на март 2011-а. Лидерът от миналата година запази точковия си актив, но трябваше да отстъпи крачка назад. Елана фонд мениджмънт събра 39 точки и запази третата си позиция. И отново се класира най-напред сред всички небанкови управляващи дружества.
Трезорите направиха силно първо тримесечие, като четири от тях (както и преди година) намериха място сред предпочитаните от инвеститорите фондмениджъри . Прогнозите са, че и през тази година те ще запазят силното си присъствие в сектора, още повече след като и ЧПБ Тексим си купи управляващо дружество. А предпочитанията към по-нискорискови вложения и сигурността на депозитите ще осигуряват предимство на банките в сектора за управление на активи, поне в следващите няколко месеца.