През 1723 г. е роден Адам Смит, авторът на Богатството на народите

Migration Image

На 5 юни през 1723 г. е роден Адам Смит, шотландски икономист и философ, основоположник на икономиката.

Адам Смит (на английски: Adam Smith) е шотландски социален философ и един от основоположниците на политическата икономия. Една от основните фигура на Шотландското Просвещение, той е автор на Теория на моралните чувства и Изследване на природата и причините за богатството на народите. Втората от тези книги, обикновено наричана само Богатството на народите, се смята за неговия magnum opus (bdquo;велико делоldquo;) и за първият труд на съвременната икономика. Тя му донася голяма слава и се превръща в един от най-влиятелните икономически трудове в историята. Смит често е наричан баща на съвременната икономика и на капитализма.

Адам Смит е близък със своята майка, която изглежда насърчава научните му амбиции. От 1729 до 1737 г. той учи в училището Бърг в Кърколди, смятано за едно от най-добрите в Шотландия по това време. Там изучава латински език, математика, история и писане.

Четиринадесетгодишен, Смит постъпва в Глазгоуския университет, където учи морална философия при Френсис Хътчесън. Тук той развива своята страст към свободата, разума и свободата на словото. През 1740-а той получава стипендия, която му дава възможност да постъпи в Бейлиъл Колидж в Оксфордския университет.

Самият Адам Смит оценява обучението си в Глазгоу като далеч по добро от това в Оксфорд, което намира за задушаващо в интелектуално отношение. По-късно той пише в Богатството на народите: bdquo;В Оксфордския университет по-голямата част от публичните преподаватели са се отказали, след толкова много години, дори от претенцията да обучават. Също там той коментира ниското качество на обучението и слабата интелектуална активност в английските университети в сравнение с шотландските. Той отдава това на големите финансови фондове на колежите в Оксфорд и Кеймбридж, които правят доходите на преподавателите независими от тяхната способност да привличат студенти, както и на факта, че изтъкнати учени могат да живеят още по-удобно като висши свещенослужители на Англиканската църква.

Адам Смит посвещава следващите десет години на създаването на своя magnum opus. През май 1773 г. той е избран за член на Лондонското кралско дружество, а през 1775 г. – на Литературния клуб.

През 1776 г. той издава Богатството на народите (The Wealth of Nations) и книгата се превръща в голям успех, като първото издание е продадено само за шест месеца. В нея застъпва дедуктивния метод, който тръгва от природата на човека, неговите егоистични мотиви, които управляват общественото производство. Прилага с успех индуктивния метод, започвайки с отделни съществени подробности, от които извежда общи заключения. Служи си с емпирично-описателния метод, като изхожда от външното, емпирично изследване и описание, категоризира и изследва явленията и процесите в икономиката.

Във всяко общество цената на всяка стока се свежда в последна сметка до едната или до другата, или до всичките тези три части (б.а. ndash; труд, капитал и земя) и във всяко цивилизовано общество и трите влизат повече или по-малко като съставни части в цената на повечето стоки.

Твърди се, че британският министър-председател Маргарет Тачър обикновено носи копие на Богатството на народите в ръчната си чанта.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст